سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: پنجمین کنفرانس اقتصاد کشاورزی ایران

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

جعفر زربافتی – کارشناس ارشد سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان
عبدالعلی میرفتح اللهی – کارشناس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان

چکیده:

فقر گسترده ، رشد زیاد جمعیت و سکونت حدود پنجاه درصد از جمعیت استان در مناطق روستایی و عدم امکان نگهداشت جمعیت رو به رشد با اتکاء به توانهای بخش کشاورزی، ما را بر آن می دارد که با احداث و گسترش صنایع در روستاها به عنوان یک فعالیت اشتغالزا و نسبتا کم هزینه توجه کنیم.
اگر چه روستا و زندگی روستایی با فعالیتهای کشاورزی عجین شده است و کشاورزی نقش اصلی را در فعالیتهای توسعه روستایی دارد اما در سه دهه گذشته در خیلی از کشورهای آسیایی بویژه چین و هندوستان و در دو دهه اخیر در کشور ما ایران ، فعالیتهای اشتغالزایی خارج از مزرعه به عنوان فرصتهای تکمیل اشتغال، تولید و افزایش درآمد خانوار روستایی مورد توجه سیاستگذاران و برنامه ریزان قرار گرفته است.
صنایع و تجهیزات مرتبط با بخش کشاورزی نقش مهمی در توسعه این بخش و نیز توسعه روستایی ایفا می کند، تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی سبب افزایش بهره وری و بالا رفتن راندمان تولید در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت شده و به میزان قابل توجهی سطح تولیدات کشاورزی را افزایش می دهد. از سوی دیگر صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی با هدف جلوگیری از ضایعات و افزایش ارزش افزوده، سهم مهمی در رشد اقتصادی این بخش را دارا می باشد.