سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

علیرضا پرداختی –
محمدحسن نظران –
حسین حکم آبادی –
محمد آشتیانی –

چکیده:

گیاهان سبز همواره دی اکسید کربن هوا را که در اثر تنفس انسان و حیوانات وفعل وانفعالات شیمیایی و آلودگی های زیست محیطی وارد هوا می شوند ، جذب نموده وگاز اکسیژن را که یک ماده حیاتی برای موجودات زنده به شمار می رود آزاد می کنند .از این رو تلطیف هوا وتأمین اکسیژن مورد نیاز جانداران از فواید مهم جنگل ها و فضای سبز می باشد .
گیاهان در بین همه ریز مغذی ها ، بیشترین نیاز را به آهن دارند . آهن بخشی از گروه کاتالیزوری بسیاری از آنزیمهای اکسیداسیون و احیاء است وبرای سنتز کلروفیل مورد نیاز است . ترکیبات کلاته آهن بهترین راه حل برای برطرف کردن کلروز آهن در همه خاکها و علی الخصوص خاکهای قلیایی بوده و میتواند شدیدترین مشکلات تغذیه ای گیاهان را علاج نماید .
کود کلات آهن خضراء که دارای کمپلکس کاملاً منحصر به فردی میباشد ، برای اولین بار در جهان در ایران توسط شرکت صدوراحرارشرقتولید شده و دارای ۹٪ آهن محلول در آب در بازه ۳ < PH < 11می باشد . مکمل های روی و منگنز در این کود نقش خاص خود را ایفا می کنند .
بر اساس تحقیقات انجام شده آماری در مؤسسه تحقیقات پسته کشور ، کود کلات آهن خضراء تنها با ۲۰ کیلوگرم در هکتار بصورت مصرف خاکی و یا یک در هزار محلول پاشی در درخت پسته که یکی از گیاهان رده C3 ( چرخه کربس سه کربنی ) می باشد ، توانست راندمان فتوسنتز گیاه را تا ۳/۵ برابر و کلروفیل سازی را تا ۴ برابر و سطح برگ را تا ۷۰ درصد افزایش دهد.
گیاه با جذب دی اکسید کربن و آب طی فرایند فتوسنتز ، قند سازی کرده و اکسیژن آزاد می کند .
مطالعات NASA نشان میدهد گیاه می تواند آلاینده های مهمی مانند فرمالدئیدها و بنزن را جذب کند. از طرفی مطالعات دیگر نشان می دهد که گیاهان خانگی قادر به جذب منواکسیدکربن ، ذرات معلق ، آزبست ، سموم کشاورزی ، دی اکسید کربن و گازهای دیگری می باشند.
لذا با استفاده از تغذیه جدید گیاهی " خضراء " ، در گیاه یا همان فضای سبز موجود حداقل در همان رده C3،و در قسمت اول رابطه فتوسنتز جذب Co2 و احتمالاً سایر آلاینده ها تا۳/۵ برابر افزایش یافته و در قسمت دوم این رابطه ، اکسیژن تولیدشده تا ۵/۳ برابر بیشتر آزاد می گردد.
به عبارتی کود کلات آهن خضراء می تواند همزمان با افزایش فتوسنتز ، کلروفیل سازی وسطح برگ ، " کارایی گیاه یا فضای سبز نرمال در تلطیف هوا را تا ۱۲ برابر افزایش دهد" و این به معنای کاهش چشمگیر آلودگی هوا و همچنین کاهش حدود ۷۰ درصدی Co2 که ۸۱/۲ ٪ گازهای گلخانه ای دنیا را تشکیل می دهد ، خواهد بود .
در حال حاضر در دانشگاه تهران درباره این موضوع ، مطالعات و تحقیقات بیشتری در حال انجام است .