مقاله نقش مديريت فناوري در توسعه پايدار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۴ در پيك نور- علوم انساني از صفحه ۳۴ تا ۴۱ منتشر شده است.
نام: نقش مديريت فناوري در توسعه پايدار
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فناوري
مقاله توسعه پايدار
مقاله راهبرد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طالقاني غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با توجه به اينكه فعاليتهاي گوناگون اقتصادي، اجتماعي و سياسي اثرهاي مرتبط و متقابل بر جاي مي گذارند، بدون در دست داشتن يك راهبرد مشخص از اين فعاليتها و هماهنگ كردن آنان در يك نظام يكپارچه و همسو نمي توان كار توسعه پايدار را پيش برد. اين امر به توسعه همه جانبه و سيستمي نياز دارد. فناوري به معناي يك كليت نظام يافته از علم براي عمل و تركيبي از چهار جزء است كه در اين مقاله به شرح زير به آن پرداخته شده است:
محتواي سخت افزاري فناوري شامل ماشين آلات و تجهيزات؛ محتواي انساني فناوري شامل مهارتها، تجارب و خلاقيتها؛ محتواي اطلاعاتي فناوري شامل روشها و دستورالعملها و محتواي سازماني فناوري شامل شيوه هاي مديريت و اداره سازمان و ساختار است كه در انتقال فناوري مناسب بايستي عامل هزينه نيز در نظر گرفته شود.
بنابراين فناوري نه تنها موجب تغيير مي شود بلكه خود پاسخي به تغيير به سمت توسعه پايدار در جامعه است. در اين مقاله همچنين ويژگيهاي فناوري مناسب تبيين و اهداف اصلي نقش مديريت فناوري در توسعه پايدار و ضرورت آن توصيف مي شود.