سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: هفدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

شهریار شرکتی – شرکت متن – بخش نیروگاه تهران – ایران
شهلا باباپور – شرکت متن – بخش نیروگاه تهران – ایران

چکیده:

مراقبت از دیگهای بخار نیروگاهی به منظور بهبود عملکرد آنها علاوه بر کاهش تلفات و افزایش راندمان، نتایج سودمند دیگری نیز نظیر افزایش قابلیت دسترسی، کاهش تعداد و زمان توقفها، حفظ ایمنی، افزایش عمر مفید و نهایتاً کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از احتراق سوختهای فسیلی را در پی خواهد داشت .
دیگهای بخار نیروگاهی طی سالیان متمادی بهره برداری بدلایل متعددی از جمله عدم نگهداری و تعمیرات صحیح و فرسودگی قطعات و تجهیزات، تغییرات جزئی یا کلی در شرایط طراحی بویژه آنالیز سوخت مصرفی یا نوعی سوخت، عدم امکان رعایت دقیق دستورالعملهای بهره برداری، راه اندازی و توقف دچار انحراف از نقطه بهینه کاری خود می گردند . آگاهی از وضعیت موجود واحد و تجهیزات جانبی آن در حین بهره برداری و استفاده از روشهای غیر مستقیم برای تشخیص بروز احتمالی عیوب و تخمین میزان گسترش آنها این امکان را برای بهره بردار فراهم می آورد تا بدون نیاز به توقف واحد بوسیلة یکسری آزمونها یا اندازه گیریهای خاص نسبت به سنجش وضعیت فعلی واحد و تجهیزات جانبی آن اقدام نماید .
این فعالیت ها تحت عنوان مراقبت پیشگویانه فهرست شده که در کنار مراقبتهای دوره ای و برنامه ریزی شده برای واحد، برنامه کلی مراقبت پیشگیرانه را تشکیل می دهند که در این مقاله به آن پرداخته خواهد شد .