مقاله نمايه احاديث علم امام در کتاب الحجه اصول کافي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۷ در سفينه از صفحه ۱۱۱ تا ۱۵۵ منتشر شده است.
نام: نمايه احاديث علم امام در کتاب الحجه اصول کافي
این مقاله دارای ۴۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله علم امام (ع)
مقاله حجيت
مقاله عصمت
مقاله وجوب اطاعت امام
مقاله امام (ع) ـ ويژگيها
مقاله امامت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: غلامي اصغر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مرحوم کليني علم الاهي امام معصوم (ع) را در کتاب الحجه، در ذيل ۹۳ باب و ۳۴۸ حديث آورده است. اين احاديث، مستقيم يا غيرمستقيم، به علم امام (ع)، حجيت، عصمت و واجب الطاعه بودن امام (ع) اشاره دارند. حجيت امام (ع) در قول و فعل، رافع مشکلات و اختلافات است که همان نور علم است. توفيق و تسديد الاهي در عصمت، نقش خاصي دارد که از طريق افاضه علم است و عصمت بدون علم ممکن نيست و چون امام واجب الطاعه است، پس لازم است ريشه و اساس علم نزد او باشد.
احاديثي که به نحوي، بر علم الاهي امام دلالت دارند، در قالب جدول، شامل ۳۶۴ رديف، محتواي حديث، نحوه دلالت و نشاني حديث (شماره باب، صفحه، شماره حديث) ارايه شده است.
دلالت حديث بر علم امام (ع) با علايم اختصاري: الف: احاديث مستقيم، ب: اشاره به علم امام (ع) ج: احاديث غيرمستقيم، ج/:۱ حجيت امام (ع)، ج/:۲ عصمت امام (ع)، ج/:۳ وجوب اطاعت امام (ع) ابواب ۹۳ گانه در موضوع علم امام (ع) به ترتيب شماره باب، عنوان و تعداد احاديث مربوط، ارايه شده است. مدخلهاي اصلي اين نمايه عبارت اند از: ويژگيهاي امام (ع) به طور کلي، ويژگيهاي امام (ع) از ديدگاه علم، ويژگيهاي علم امام (ع) در پيوند با امامت او، ويژگيهاي علم امام (ع) به طور کلي، منابع علم امام (ع) و حيطه علم الاهي امام (ع).