سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

وحید بوستان احمدی – معاون عمران و مسکن سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجا

چکیده:

دفتر ADA (دفتر حمایت ازمعلولین امریکا)در سال ۱۹۹۰ تاسیس شد، تا میان تمام فعالیت های شهری اعم از خدمات ، برنامه ریزی شهری و شرایط معلولین و امکان دسترسی آنان هماهنگی لازم را فراهم آورد. این دفتر همچنین در طراحی و باز طراحی پروژه های عمرانی به مهندسین کمک می کند تا طرح آنها بیشتر با شرایط معلولین مطابقت داشته باشد.
هدف ازاین تحقیق معرفی و بررسی وظایف و عملکردهای این دفتر می باشد. به طور قطع، از آنجایی که این سازمان، در طول سال های اخیر، بسیار فعال بوده و از طرفی نیز با حمایت قوه قضاییه اقدام به تحلیل اوضاع شهرها و اعمال محیط مناسب برای معلولین نموده است، لذا بررسی و پرداختن به جزئیات و دستاوردهایچنین سازمانی می تواند در موارد علمی و کاربردی مناسب سازی محیط برای معلولین و ایثارگران کشور عزیزمان، مناسب باشد.
آنچا را در اینتحقیق به آن پرداخته شده می توان در دو بخش خلاصه نمود:
۱) اولین مورد بررسی و ترجمان کلی از عمکرد سازمان ADA و پرداختن به جزئیات کاربردی دستورالعمل های ارائه شده این سازمان است. لازم است ذکر گردد که چنین تحقیقی می تواند باعث بهبود و به روز شدن ضوابط و مقررات شهر سازی و معماری برای افراد معلول جسمی – حرکتی ، منتشره مرکز تحقیقات ساختمان مسکن شود.
۲) یکی از شهرهایی که با این دفتر همکایبسیاری داشته و به لحاظ شهرسازی به شرایط معلولین توجه بسیاری نموده است، شهر پیتسبورگ کشور امریکاست. لذا سعی خواهیم کرد که تغییرات و دستاوردهای برنامه ریزی شهری، این شهر را مورد بررسی قرار داده تابدین وسیله تحقق مسائل تئوریک و علمی دستورالعملهای سازمان ADA را بهتر درک کنیم. در ضمت تحلیل این شهر خود در راستای موضوع تحقیق یعنی بررسی نمونه های موفق مناسب سازی محیط در سطح ملی و بین المللی است.