مقاله نورالدين كاشاني و كتاب مصفاة الاشباح و مجلاة الارواح که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۷ در فلسفه و كلام (مطالعات اسلامي) از صفحه ۲۱۳ تا ۲۵۱ منتشر شده است.
نام: نورالدين كاشاني و كتاب مصفاة الاشباح و مجلاة الارواح
این مقاله دارای ۳۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نورالدين اخباري
مقاله تفكر
مقاله مصفاه الاشباح و مجلاه الارواح

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آقاباباييان حسينعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
وصول و درك حقيقت جز با طي طريقت ميسر نمي شود و اين مهم تنها با تخلق به شريعت و فهم اسرار آن ممكن مي گردد و حالات و مقامات سالك ظهور اين واقعيت است. در سير تأليفات بزرگان علم و  انديشه، آثار به جا مانده در سير و سلوك نظري و عملي همچون خورشيدي فروزان فراروي تشنگان انديشه هاي پاك و طالبان وصول به سرچشمه حقيقت مي درخشد. حكما و عالمان رباني هر يك به بيان گوشه اي از اين اسرار پرداخته وكوشيده اند پرتوهايي از انوار الهي را كه بر قلوب آن ها تابيده در اختيار مشتاقان قرار دهند. بر اين اساس، كتب زيادي از آن بزرگواران در موضوعات اسرار شريعت، اخلاقيات و عرفان نظري و عملي به يادگار مانده است.
در ميان اين بزرگان مي توان از نور الدين محمد كاشاني، معروف به نورالدين اخباري از خاندان عارف پرور فيض كاشاني و از شاگردان ملامحسن فيض كاشاني و علامه مجلسي، نام برد. لذا با توجه به اهميت و ضرورت شناخت اين بزرگواران و تصحيح كتب خطي و ارايه آن به جامعه فرهنگي در اين مقاله به شرح حال مختصر ايشان و معرفي و تحليل محتوايي نسخه خطي ارزشمند و كم نظير كتاب مصفاه الاشباح و مجلاه الارواح موسوم به كتاب تفكر از آثار اين عالم رباني و عارف والامقام كه نگارنده آن را تصحيح كرده است، پرداخته مي شود.