مقاله «نيم نگاهي بر احوال و آثار جمال السالكين ميرزا علي آقا قاضي طباطبايي» که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در عرفان اسلامي (اديان و عرفان) از صفحه ۱۸۵ تا ۲۱۵ منتشر شده است.
نام: «نيم نگاهي بر احوال و آثار جمال السالكين ميرزا علي آقا قاضي طباطبايي»
این مقاله دارای ۳۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله علامه قاضي
مقاله عارف
مقاله اجتهاد
مقاله بصيرت باطني
مقاله فقر
مقاله اوج توکل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محسني محمدباقر
جناب آقای / سرکار خانم: ولي نژاد شريفه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
عارف نامي و علامه بي نظير سيد علي قاضي طباطبايي در ذي الحجه ۱۲۸۵ قمري در تبريز ديده به جهان گشودند. از دوران کودکي نبوغ و ذکاوت ايشان زبانزد عام و خاص بودند، علامه تحصيلات اوليه را در محضر پدر بزرگوارش سيد حسين قاضي و استاداني چون حاج ميرزا موسي تبريزي و ميرزا محمد علي قراجه داغي به پايان رسانيد ولي روح ايشان آرام نگرفتند، به ناچار براي فراگيري عرفان نظري و عملي روي آوردند و از محضر اساتيدي چون ملا محمد کاظم خراساني، فاضل شربياني، سيد ابوالحسن اصفهاني کسب فيض نمودند. مرحوم قاضي در کسب مقامات عرفاني به مقاماتي والا دست يافتند تا جايي که از ايشان کراماتي نيز نقل کرده اند، مقام کشف و شهود ايشان زبانزد شاگردانشان بوده است. در هنر شعر، بويژه شعر عربي، از جايگاه والايي برخوردار بوده اند و گاهي «مسکين» تخلص مي نمودند.
کوشش هاي خستگي ناپذير ايشان در کسب کمال و دانش و طي منازل سير و سلوک سبب شد شاگردان جاويد نامي چون: علامه سيد محمد حسين طباطبايي، شيخ محمد تقي آملي، سيد هاشم حداد را به جامعه بشريت تحويل نمايند. آثاري چون تفسير قسمتي از قرآن مجيد، و تاليفاتي در فقه و اصول از خود به يادگار گذاشتند و بعد از ۸۱ سال عمر با برکت و مجاهدت با نفس در حالي که اين بيت ورد زبانشان بودند:
گفت من مستسقي ام آبم کشد                      گرچه مي دانم که هم آبم کشد
به مرض استسقا جان به جان آفرين تسليم کردند.