مقاله نگاهي به كتاب تاريخي- ادبي «تاج الماثر» و احوال و زندگاني نويسنده آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در پژوهشهاي ادبي از صفحه ۱۴۷ تا ۱۷۱ منتشر شده است.
نام: نگاهي به كتاب تاريخي- ادبي «تاج الماثر» و احوال و زندگاني نويسنده آن
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تاج الماثر
مقاله نظامي نيشابوري
مقاله نثر فني
مقاله تاريخ نگاري فارسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوريان سيدمهدي
جناب آقای / سرکار خانم: مظاهري جمشيد
جناب آقای / سرکار خانم: شادآرام عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: فاموري مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
كتاب تاريخي- ادبي «تاج المآثر» يكي از كهنترين منابع تاريخ غوريان است كه مولف آن خود در دستگاه حكومت غوريان هند مي زيسته است. تاج المآثر، كه در سال ۶۰۲ هجري قمري به رشته تحرير درآمده، افزون بر اهميت تاريخي از اهميت ادبي بسياري نيز برخوردار است. اين كتاب با بهره گيريهاي فراوان از صنايع ادبي و استشهادهاي بسيار به اشعار تازي و پارسي از كتابهاي پيشرو نثر فني فارسي به شمار مي رود و به نوبه خود در آثار پس از خود تاثير قابل توجهي داشته است. متاسفانه با وجود ويژگيهاي منحصر به فرد اين كتاب تاريخي- ادبي كهن، تاج المآثر تاكنون در ايران به چاپ نرسيده و تحقيق مستقلي نيز درباره اين كتاب و نويسنده آن انجام نشده است.
كوشش نويسندگان در اين مقاله بر آن بوده است تا ضمن اينكه با ديدي تحليلي و انتقادي ويژگيهاي اين كتاب را مورد بررسي قرار مي دهند، طرحي از زندگينامه مولف را نيز- كه در منابع به صورت ناقص و مغشوش ارايه شده است- به دست دهند و به سوالاتي در زمينه برخي جنبه هاي ناشناخته زندگي او چونان مذهب و تصوف وي پاسخ دهند.