مقاله نگرشي بر ارزيابي آسايش انساني در شهر لار با توجه به شاخص هاي زيست اقليمي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در جغرافياي طبيعي از صفحه ۹۳ تا ۱۰۹ منتشر شده است.
نام: نگرشي بر ارزيابي آسايش انساني در شهر لار با توجه به شاخص هاي زيست اقليمي
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسايش زيست اقليمي
مقاله شهر لار
مقاله شاخص ترجونگ
مقاله شاخص بيکر
مقاله شاخص فشار عصبي
مقاله شاخص ترمرهيگرومتريک و شاخص سوز باد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قنبري عبدالرسول
جناب آقای / سرکار خانم: عفيفي محمدابراهيم
جناب آقای / سرکار خانم: صادقي غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شناخت توان آسايش زيست اقليمي يا بيوکليماتيک در مناطق مختلف جغرافيايي، مي تواند به فرآيند برنامه ريزي و توسعه منطقه کمک نمايد. راحتي و سلامت انسان در محيط طبيعي، رابطه مستقيمي با وضعيت اقليمي از قبيل درجه حرارت، رطوبت، نور خورشيدي و ساعت آفتابي دارد. دماي ظاهري شاخصي براي بررسي تاثير توام دما و رطوبت نسبي بر احساس راحتي انسان معرفي شده است.
در اين پژوهش، سعي شده است، آسايش يا عدم آسايش انسان بر اساس مدل ها و شاخص هاي زيست اقليمي بيکر، ترجونگ، فشار عصبي و ترموهيگرومتريک با استفاده از اطلاعات آماري ايستگاه هواشناسي سينوپتيک شهر لار طي سال هاي ۱۳۴۰ تا ۱۳۸۷ ارزيابي شود.
نتايج حاصل از اين مقاله نشان مي دهد که منطقه در طول سال از نظر بيوکليمايي،از شرايط فوق العاده داغ تا بسيار خنک برخوردار است. در اين مدل ها و شاخص ها، رهنمودها و ارزيابي هاي لازم از نظر آسايش يا عدم آسايش انسان در مواقع مختلف سال، مناسب با ويژگي ها و خصوصيات اقليمي شهر لار ارايه مي شود، که مي تواند بسياري از برنامه ريزي هاي عمراني اين شهر که مراحل رشد و شکوفايي خود را به سرعت طي مي کند، تحت تاثير قرار دهد.