مقاله نگرشي بر برخي ويژگيهاي جغرافيايي درياي خزر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۲ در پيك نور- علوم انساني از صفحه ۸۱ تا ۸۹ منتشر شده است.
نام: نگرشي بر برخي ويژگيهاي جغرافيايي درياي خزر
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله درياي خزر
مقاله نوسانات دريا
مقاله پيشروي دريا
مقاله خليج قره بغاز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خالدي شهريار

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
برنامه ريزي و مديريت منابع طبيعي درياي خزر براي پنج كشور ايران، آذربايجان، روسيه، قزاقستان و تركستان اهميت بسيار دارد. به ويژه كه هم اكنون در درياي خزر چند مشكل اساسي ناشي از عوامل طبيعي يا انساني مشاهده مي شود كه عبارت اند از: پيشروي آب، آلودگي آب و بهره برداري بي رويه از منابع آبي.
وسعت درياي خزر و قرارگرفتن آن بين آب و هواهاي گرم و بياباني، خشك، استپي (جلگه اي)، سرد، معتدل، مرطوب منشا ويژگيهاي قابل ملاحظه اي است كه در كمتر پهنه اي از كره زمين نظير آن يافت مي شود، چنان كه رود ولگا كه يكي از جالب ترين رودهاي جهان است، با ۶۲% مجموع واردات آب به درياي خزر، در تداوم حيات و حمل گل و لاي و مواد مغذي براي آبزيان در ادامه بقاي اين دريا نقش اساسي دارد.
خليج قره بغاز نيز از شگفتيهاي طبيعي و زيست محيطي اين دريا محسوب مي شود كه در اين مقاله به تشريح آن خواهيم پرداخت. هدف اين مقاله بررسي ويژگيهاي جغرافيايي درياي خزر و اهميت و نقش آن در توسعه كشور است.