مقاله نگرشي تطبيقي بر رويكردهاي سياسي در ديوان ابوالقاسم الشابي و كليات اقبال لاهوري (عنوان عربي: نظرة مقارنة إلي الاتجاهات السياسية في ديوان أبيالقاسم الشابي وکليات إقبال لاهوري) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۲۵۳ تا ۲۶۴ منتشر شده است.
نام: نگرشي تطبيقي بر رويكردهاي سياسي در ديوان ابوالقاسم الشابي و كليات اقبال لاهوري (عنوان عربي: نظرة مقارنة إلي الاتجاهات السياسية في ديوان أبيالقاسم الشابي وکليات إقبال لاهوري)
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ابوالقاسم شابي
مقاله اقبال لاهوري
مقاله شعر
مقاله سياست (كليد واژه عربي: أبوالقاسم الشابي
مقاله إقباللاهوري
مقاله الشعر
مقاله السياسة)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ممتحن مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمي حاجي آبادي ليلا
جناب آقای / سرکار خانم: مهاجرنوعي زهرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
»ابوالقاسم شابي» و «اقبال لاهوري» از شعراي انقلابي و متعهد بودند كه در راه اصلاح و بيدارسازي افكار مردم گام نهادند. اين دو شاعر آزادي خواه عليه جور حاكم بر زمانه خود قيام كردند و به قيام عليه ستم متعهد شدند و به علت خفقان هاي موجود در سرزمين هاي تونس و پاكستان، زبان رمز و كنايه را برگزيدند تا آنجا كه «ظالم و ظلام» در قصايد شابي نماد استعمار فرانسه است و يا از آن به «الثعبان» مار  تعبير مي شود. اقبال نيز از استعمار انگليس به «گرگ بره نما» تعبير مي كند.
»شابي و لاهوري» سعي كردند گوهر ناياب عشق الهي را در هموطنان خود بپرورانند تا با توكل به خدا و كسب اراده از دست رفته، بر روح صوفيانه خشک حاكم بر زمان خود غلبه كنند و عليه استعمار به پاخيزند.