سال انتشار: ۱۳۸۲

محل انتشار: هفتمین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

داود هادی – دانشجوی کارشناسی ارشد پترولوژی بخش زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرم
عباس مرادیان – بخش زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان

چکیده:

منطقه مورد مطالعه در ۲۰ کیلومتری شهر کرمان واقع شده است . سنگهای ولکانیکی این منطقه دارای طول تقریبی ۲۵ کیلومتر و عرض ۵ کیلومتر می باشد. بر اساس مطالعات پتروگرافی و آنالیز شیمیایی سنگهای منطقه به بازالت، تراکی آندزیت، آندزیت ، توفو برش داسیتی و ریوداسیتی تقسیم می شود. از مهمترین پدیده هایی که در سنگهای منطقه اتفاق افتاده است می توان به بافت غربالی، تحلیل رفتگی و قطع زونینگ در پلاژیوکلازها ۲- اسفرولیتی شدن ۳- تشکیل فرمهای مختلف سیلیس اشاره کرد. به غیر از موارد فوق ، کانیها و فلزاتی همچون آهن و مس به صورت رگهای و پورفیری ، بنتونیت ، کائولن، ژیپس ، گوگرد، کلسیت و زئولیت در سنگهای منطقه اشاره نمود.
تشکیل بافت غربالی درپلاژیوکلاز را می توان به کاهش فشار در اثر صعود ماگما نسبت داد که نبود شواخد اختلاط ماگمایی و ایجاد حاشیه واجذبی در آمفیبل و بیوتیت، ایناحتمال را قوی تر می سازد. انواع شکلهای اسفرولیت مانندکروی ، پلی گونال، پلی گونال شاخه دار، نامنظم در ریوداسیت، نشان دهنده هم رشدی آلکالی فلدسپار و کوارتز و همچنین تاثیر سیالات هیدروترمال می باشد. فرمهای مختلف سیلیس به شکل آگات رگه ای ، آگات آمیگدالوئیدال، ژئود، کالسدوئن ، ژاسپر، ساردونیکس، انیکس، چرت و اوپال در منطقه وجود دارد.
به علت اینکه تشکیل بنتونیت نمی تواند سیلیس لازم جهت شکل گیری فرمهای مختلف سیلیس را فراهم سازد، آلتراسیون سنگ ولکانیکی مادر مخصوصا توف ها توسط سیالات گرمابی و نفوذ محلول هیدروترمال پیشنهاد می شود.