سال انتشار: ۱۳۷۷

محل انتشار: دومین همایش انجمن زمین شناسی ایران

تعداد صفحات: ۳

نویسنده(ها):

محمد لطفی –
علی حریری –
فرنوش فرخندی –

چکیده:

کوه گلمنده در ۱۵ کیلومتری شمال شرق ساغند واجد یکی از اندیس های آهن نسبتا مهمشناخته شده توسط شرکت ملی فولاد می باشد که همچون بسیاری از معادن واندیس های آهن آنناحیه در زون ایران مرکزی واقع شده است.
ناحیه ساغند بواسطه قدیمی بودن سازندها و عملکردهای متعدد ماگماتیسم و متامورفیسم درمنطقه، پیچیدگی های بسیاری دارد که بررسی های دقیق را بادشواریهایی روبرو می کند.
برآمدگی گنبد مانندی که در شمال شرق ساغند، کوه گلمنده نامیده می شود شامل مجموعه ای از گنیس ها، امفیبولیتها ، مرمرها و شیستهایی است که بخشی ازآن را به مجموعهپست بادام و بخشی دیگر رابه سری بنه شور و نسبت میدهند. این کوه در قسمت جنوبی خود دارای تپه آهنی است که بطور کل از کانه های آهن به همراه درصد کمتری گانگ ترکیب یافته و بنام اندیس آهن گلمنده شناخته می شود و حفاریها و ترانشه های اکتشافی متعددی روی آن به چشم می خورد. چند صد متر دورتر بر فراز صخره ای مرمریتی رخنمون هایی از مگنتیت به همراه کانیهای اسکارنی گارنت، اپیدوت و زوئیریت دیده می شود که در مجموع سیمای یک کانسار اسکارنی را به این اندیس می بخشد.
کوه گلمنده در زونی واقع شده که بین دو گسل اصلی پشت بادام و کلمرد قرار گرفته است و شامل رخنمون مجموعه هایی از کهنترین سنگهای دگرگونه ایران که با سازندهای تاشک وبنه شور و شناخته می شوند، می باشند و تعداد بسیار زیادی از اندیس ها و معادن مهم آهن ایران مرکزی همچون چغارت، چادر ملو، سه چاهون، میشدوان ، چاه گز، دوزخ دره و … در این منطقه قرار دارند و یکی از ایالت های فلززایی آهن ایران در این منطقه و در زمان پر کامبرین – کامبرین می باشد.