سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: چهارمین همایش ملی صنایع دریایی ایران

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

سیما کیانی – کارشناس ارشد طراحی صنعتی شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)

چکیده:

کارکنان کشتی ها و سازه های دریایی همواره در برابر مسائل طبیعی سفرهای دریایی و همچنین محدودیتهای ناشی از محیط کار و سکونت روبرو بوده اند در این میان یافتن راه حل هایی جهت بالا بردن کارآیی کارکنان ضمن حفظ ایمنی آنان از جمله مسائلی است که در صنعت کشتی سازی وساخت سازه های دریایی بایستی به آن توجه داشت.
با توجه به رشد صنایع دریایی در کشور ما، طراحی داخلی و طراحی اجزاء در کشتی های ساخت کشور، از جمله مواردی است که بایستی ضمن حفظ اصول و قوانین بین المللی که از پایه های اصلی طراحی در محیط های کار و سکونت کارکنان به شمار می آید، با خلاقیت و نوآوری به طراحی بهینه دراین خصوص دست یافت.
به جهت افزایش کارآیی کارکنان در محیط های مذکور، توجه به مواردی نظیر، ایمنی، خستگی، نیازهای ارگونومیکی ونیازهای روحی و روانی کارکنان و همچنین طراحی بهینه فضاهای کار و استراحت، جانمایی تجهیزات مربوطه و انتخاب مواد و اتصالات مناسب می تواند موثر باشد.
دستیابی و بکارگیری استانداردهای جهانی در صنعت کشتی سازی می تواد به کاهش هزینه های اضافی و غیر ضروری و افزایش بهره وری کمک نمواه و ایمنی و سلامت روحی و جسمی کارکنان را تامین نماید به عبارت دیگر سازندگان کشتی و صنایع دریایی در کشور ما بایستی به زبان مشترکی در داخل کشور و همچنین در آن سوی مرزها دست یابند.