مقاله هامارتوم هم زمان با اپي تليوم رنگدانه دار شبكيه در بيمار مبتلا به فوندوس فلاوي ماكولاتوس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در بينا از صفحه ۲۲۳ تا ۲۲۹ منتشر شده است.
نام: هامارتوم هم زمان با اپي تليوم رنگدانه دار شبكيه در بيمار مبتلا به فوندوس فلاوي ماكولاتوس
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سهيليان مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: دفتريان نارسيس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف:‌ گزارش يك مورد بيمار مبتلا به فوندوس فلاوي ماكولاتوس (استحاله آتروفيك ماكولا) هماره با هامارتوم و اپي تليوم حاوي رنگدانه شبكيه.
معرفي بيمار: خانم ۲۶ ساله با سابقه كاهش پيش رونده و تدريجي حدت بينايي هر دو چشم از سنين كودكي كه در چشم راست از شدت بيش تري برخوردار بود، به بيمارستان لبافي نژاد مراجعه نمود. در معاينه اخير، حدت بينايي اصلاح شده براساس چارت اسنلن در چشم راست ۲۰٫۴۰۰ و در چشم چپ ۲۰٫۲۰۰ بود. در بررسي بيوميكروسكوپي، در چشم راست توده برجسته در تمامي سطوح ماكولا رويت شد كه سبب نامنظمي ساختار فوندوس و عروق شبكيه گرديده بود. در سطح اين ضايعه غشاي اپي رتينال فيبروز قابل مشاهده بود. در بررسي چشم چپ در ناحيه مركزي بازتاب طبيعي فووه آ وجود نداشت و تغييرات لايه اپي تليوم رنگدانه اي شبكيه در ناحيه فووه آ مشهود بود. بررسي هاي فلورسين آنژيوگرافي، الكترورتينوگرام و الكترواكولوگرم مويد فوندوس ماكولاتوس در مرحله پيش رفته در هر دو چشم و بررسي ايندوسيانين سبز عدم وجود نورگ زايي كوروييد را تاييد نمود.
نتيجه گيري: تاكنون ابتلاي هم زمان فوندوس ماكولاتوس و هامارتوم شبكيه و اپي تليوم حاوي رنگدانه شبكيه گزارش نشده است. اتفاقي بودن اين يافته و يا وجود زمينه ژنتيكي مشترك از جهت توارث، هم زمان نيازمند مطالعه مجزا مي باشد.