مقاله «همزه»، «الف»، «و»، «ه»، «ي» که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در پژوهش نامه ادبيات تعليمي (پژوهشنامه زبان و ادبيات فارسي) از صفحه ۱۰۵ تا ۱۳۴ منتشر شده است.
نام: «همزه»، «الف»، «و»، «ه»، «ي»
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دستور زبان فارسي
مقاله زبان شناسي
مقاله قواعد دستوري
مقاله حروف فارسي
مقاله همزه
مقاله و
مقاله الف

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شريعت محمدجواد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بعضي از حروف الفباي فارسي در تشکيل کلمه و در نتيجه در املاي آن تاثيري استثنايي دارند که ندانستن قواعد مربوط به آنها باعث اشتباهاتي مي شود که انسان را در معرض تهمت بي سوادي قرار مي دهد؛ در اين مقاله که به دنبال مقاله دکتر احمد تميم داري در شماره پنجم فصلنامه پژوهش هاي ادبي تحت عنوان شناسه ها و روش هاي نگارش آنها در خط فارسي نوشته مي شود، درباره طرز نوشتن همزه، الف، واو، ها، يا و تغييرات آنها بحثي مفصل و در عين حال فشرده به عمل آمده است که به نظر نگارنده در برهه کنوني براي دانشجويان و علاقه مندان به خط و زبان و ادب فارسي مفيد است.
در اين مقاله سعي شده است که مطالب و قواعد با زباني ساده و همه فهم بيان شود. همچنين از کاربردن اصطلاحات جديد، که معمول و مخصوص زبانشناسان ايران است، پرهيز شده است و برعکس سعي شده است که اصطلاحات زبان و ادب پيشينيان تعريف و توجيه شود تا جوانان محقق ما با فرهنگ و ادب سنتي خود قطع رابطه اي نداشته باشند.
در اين مقاله ناچار وارد حوزه هاي دستوري و تغييرات صوتي و تبديل و تبدلات حروفي و اصطلاحات مربوط به آنها شده ايم و از اين جهت با وجود اختصار در قواعد آنها کار به تفصيل کشيده شده است و اگر مي خواستيم در اين زمينه باز هم صرفه جويي کنيم، ممکن بود که رابطه تفهيم و تفاهم ما با خوانندگان بر هم بخورد و به نتيجه اي نرسيم.
علت اين که اين پنج حرف را انتخاب کرديم اين بود که اين حروف وابستگي شديدي نسبت به هم دارند و اگر از يکي از آنها صرف نظر مي کرديم، ممکن بود که رشته تسبيح قواعد آنها پاره شود و پراکندگي آنها باعث ابتر شدن يکايک آنها گردد.
طرح مسايل نگارشي اين کلمات اگر باعث بحث هايي در اين زمينه شود توفيق نگارنده را نشان مي دهد و اميد است که چنين شود.