مقاله وافديه مغول، پژوهشي پيرامون امواج فراريان و پناهندگان دولت ايلخانان به قلمرو مماليك مصر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در پژوهش نامه تاريخ از صفحه ۱۳۱ تا ۱۷۵ منتشر شده است.
نام: وافديه مغول، پژوهشي پيرامون امواج فراريان و پناهندگان دولت ايلخانان به قلمرو مماليك مصر
این مقاله دارای ۴۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ايلخانان
مقاله مماليك
مقاله وافديه
مقاله اويراتيه
مقاله فراريان
مقاله پناهندگان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سيفي احسان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
يكي از تحولات برجسته در نيمه ي دوم سده ي هفتم هجري / سيزدهم ميلادي، برپايي حكومت ايلخانانِ مغول در چهارچوب مرزهاي سياسي ايران است. از ويژگي هاي قابل توجه اين حكومت، چالش هاي مرزي و اختلافات سياسي – نظامي آنان با همسايه ي غربي خود، مماليك مصر بود. در اين ميان، نقش گروه هاي فراري و پناهنده به خصوص افراد و گروه هايي كه از سمت حكومت ايلخانان مغول به سوي مماليك مصر مي گريختند و به آنان پناهنده مي شدند، در بروز و تشديد خصومت ميان دو دولت از اهميت خاصي برخوردار است. اين گروه هاي فراري و پناهنده، در منابع عربي، تحت عنوان وافديه و مستامنين معرفي شده اند.
مساله ي اساسي پژوهش حاضر، اين است كه تحركات امواج فراري و پناهخواه به چه صورت شكل گرفته و علل سركشي آنان عليه ايلخانان مغول چه بوده است. اين پژوهش بر آن است تا با بهره گيري از روش تحقيق تاريخي به بررسي توصيفي و تحليلي نقش امواج وافديه و مستامنين در بروز و تداوم روابط خصمانه ميان ايلخانان و مماليك و علل تحركات، عصيان و مخالفت آنان عليه ايلخانان بپردازد. بررسي منابع و مآخذ نشان مي دهد كه افراد و گروه هاي فراري و پناه خواه به دلايل مختلف سياسي، نظامي و … با پيوستن به دولت مماليك مصر در بروز تنش و خصومت ميان ايلخانان و مماليك نقش موثري را ايفا مي كردند. محور نوشتار حاضر بررسي اين تحركات و علل آن مي باشد.