مقاله واژه هاي ويژه كشتي و كشتيراني در گويش بوشهري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ارديبهشت ۱۳۸۳ در نامه فرهنگستان از صفحه ۷ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: واژه هاي ويژه كشتي و كشتيراني در گويش بوشهري
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حاجياني فرخ

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
استان بوشهر با ۲۷۶۵۳ كيلومترمربع مساحت، در امتداد ۶۲۵ كيلومتر از ساحل خليج فارس، بين مدار ۲۷ تا ۳۰ درجه و ۱۴ تا ۱۶ دقيقه عرض شمالي و ۵۰ تا ۵۲ درجه و ۵۶ تا ۵۸ دقيقه طول شرقي، در جنوب غربي ايران قرار گرفته است. اين استان از شمال به استان خوزستان و قسمتي از استان كهگيلويه و بويراحمد، از شرق به استان فارس، از جنوب شرقي به قسمتي از استان هرمزگان و از جنوب و غرب به خليج فارس محدود است. مركز استان بوشهر، شهر بوشهر است كه در مدار ۲۹ درجه و ۲۰ دقيقه عرض شمالي و ۵۰ درجه و ۵۵ دقيقه طول شرقي در راس شبه جزيره اي صدفي – مرجاني به شكل مثلثي مختلف الاضلاع فرو رفته است. شهر بوشهر ۱۴۴۷ كيلومتر مربع وسعت و ۲۰۵۲۴۴ نفر جمعيت دارد و آب و هواي آن گرم و مرطوب است.
استان بوشهر از جهت تنوع و گوناگوني گويش ها در خور توجه است. گويش هاي اين استان را مي توان به دو شاخه شمالي و جنوبي تقسيم كرد. گويش هاي شمالي، شامل دشتستاني، ديلمي، ليراوي و گناوه اي و، گويش هاي جنوبي، شامل بردستاني، بوشهري، جمي و دشتي است.
مردم شهرستان بوشهر به گويش بوشهري سخن مي گويند. گويش بوشهري يكي از گويش هاي ايراني نو و از گروه گويش هاي جنوبي كرانه خليج فارس است. ويژگي هاي آوايي و ساخت دستوري اين گويش نشان مي دهد كه به شاخه زبان هاي ايراني جنوب غربي تعلق دارد.