مقاله وحيد و چکامه بختياري ( پژوهشي در ادبيات مشروطه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در تاريخ از صفحه ۶۱ تا ۷۷ منتشر شده است.
نام: وحيد و چکامه بختياري ( پژوهشي در ادبيات مشروطه)
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله وحيد دستگردي
مقاله چكامه بختياري
مقاله استبداد
مقاله مشروطيت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رادمنش عطامحمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
وحيد دستگردي، شاعر تواناي دوره بيداري است كه خدمات فرهنگي و ادبي گسترده اي به ساحت علم و ادب كشور كرده است.وي تعدادي از متون معتبر فارسي را تصحيح و منتشر و ماهنامه ادبي ارمغان را پايه گذاري كرده است، همچنين از او ديوان اشعاري در دست است.
اين سراينده مبارز، زبان شعر را براي اهداف سياسي و اجتماعي به كار گرفته است و از اين رو توانست در رسوا کردن حاكمان جاير سهمي داشته باشد و افزون بر آن با معرفي رهبران جنبش ملي و تشويق و تهييج آزادي خواهان؛ نقشي ايفا كند.
او در چكامه بختياري-كه انعکاس بخشي از تاريخ اصفهان دوره مشروطيت و خود شاهد آن رويدادها بوده است با رويكردهاي بلاغي، تلميحات و اشارات تاريخي و اساطيري، آزادي خواهان بختياري را كه براي رهاندن مردم از چنگال فرمانروايان خودكامه اصفهان بسيج شده و لشكر كشيده اند ستايش مي كند و نير نقاب از سيماي حاكمان فاسق و فاسد بر مي افكند و چهره واقعي آنان را با صفاتي در خورشان مي نماياند.
سرانجام از پايتخت نشينان مي خواهد كه دست بر روي دست نگذارند و از خواب غفلت بيدار شوند و به اصفهانيان اقتدا كنند و طومار و بساط استبداد را در نوردند و با نثار خون خود نهال مشروطيت را آبياري كنند؛ در پايان سخن هم براي ايران و قشون رهايي بخش بختياري، پايندگي مي طلبد.