مقاله وضعيت سلامت جسماني کودکان حاصل از درمانهاي کمک باروري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله دانشگاه علوم پزشكي ارتش جمهوري اسلامي ايران (annals of military and health sciences research) از صفحه ۵۶ تا ۶۵ منتشر شده است.
نام: وضعيت سلامت جسماني کودکان حاصل از درمانهاي کمک باروري
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شيرخواران حاصل از درمانهاي کمک باروري
مقاله سلامت
مقاله دوره پري ناتال
مقاله تکامل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مظفري كرماني رامين
جناب آقای / سرکار خانم: اعرابي ناهيد
جناب آقای / سرکار خانم: شاه زاده فاضلي سيدابوالحسن
جناب آقای / سرکار خانم: آذري افسانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: با پيشرفتهاي اخير علمي، امکان باروري براي زوجهاي نابارور فراهم آمده است. بيش از يک ميليون کودک در سراسر دنيا با استفاده از تکنيک هاي کمک باروري به دنيا آمده اند. همپاي گسترش روشهاي درماني کمک باروري، سوالات و نگرانيهايي پيرامون چگونگي رشد جسماني و تکاملي اين کودکان شکل گرفته است. مدارک و شواهد از شيوع چندقلويي، وزن کم هنگام تولد، نارس بودن و بروز ناهنجاريهاي مادرزادي اين شيرخواران حکايت دارد.
مواد و روشها: با جستجو در دو پايگاه اطلاعات داده ها، کليه مقالاتي که مرتبط با موضوع بحث بود و از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۸ ميلادي به چاپ رسيده بود، مورد مطالعه و جمع بندي قرار گرفتند. اطلاعات حاصل از مطالعات انجام شده در بخشهاي آنومالي هاي مادرزادي، نتايج پري ناتال، تکامل عصبي و و ضعيت ارگانهاي مختلف اين دسته از شيرخواران آورده شده است.
يافته ها: مطالعات نشان داده که اکثر نوزاداني که حاصل از درمانهاي کمک باروري هستند، دوره پري ناتال مساعدي دارند. مهمترين عامل مداخله کننده با وضعيت سلامت اين دسته از نوزادان در دوره پري ناتال، بروز موارد چند قلويي است و اين نوزادان با مشکلات زيادي درطول دوران بارداري، حين زايمان و دوره نوزادي مواجه خواهند بود.
بحث و نتيجه گيري: نتيجه اکثر تحقيقاتي که پيرامون وضعيت سلامت شيرخواران حاصل از درمانهاي کمک باروري انجام شده، نشان ميدهد که روند رشد و تکامل اين دسته از شيرخواران با شيرخواران حاصل از لقاح طبيعي متفاوت نبوده است.