مقاله وضعيت پيگيري هاي پزشکي در بيماران مبتلا به رتينوپاتي ديابتي مراجعه کننده به مراکز چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شيراز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در طب جنوب از صفحه ۲۸۰ تا ۲۸۶ منتشر شده است.
نام: وضعيت پيگيري هاي پزشکي در بيماران مبتلا به رتينوپاتي ديابتي مراجعه کننده به مراکز چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شيراز
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رتينوپاتي ديابتي
مقاله غربال گري
مقاله معاينه چشم
مقاله کوري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اشرف حسين
جناب آقای / سرکار خانم: آفريد مهرداد
جناب آقای / سرکار خانم: شهرزاد سحاب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه: رتينوپاتي ديابتي يکي از عوارض ناتوان کننده و مهم بيماري ديابت و شايع ترين علت کوري در سنين فعال زندگي است. تشخيص زود هنگام و به موقع مي تواند ايجاد آن را به تعويق انداخته و روند پيشرفت آن را کند نمايد. هدف از انجام مطالعه بررسي پيگيري هاي پزشکي در بيماران مبتلا به رتينوپاتي ديابتي بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه مقطعي، به روش مصاحبه با بيماران ديابتي مبتلا به رتينوپاتي که جهت درمان جراحي و يا ليزر به مراکز درماني جنوب کشور در شيراز ارجاع داده شده بودند، انجام شد.
يافته ها: ۱۰۰ بيمار مصاحبه شده با ميانگين سني ۵۳ سال، شامل ۶۵ نفر زن و ۳۵ نفر مرد بودند. ۵۰ درصد بيماران بي سواد بودند. ۲۴ درصد بيماران به طور منظم به چشم پزشک مراجعه مي کردند در صورتي که ۷۵ درصد هيچ گونه مراجعه منظم و با برنامه اي نداشته اند. ۴۲ درصد علت عدم مراجعه را عدم آگاهي، ۱۲ درصد علل اقتصادي و گراني خدمات پزشکي، ۶ درصد عدم دسترسي به خدمات چشم پزشکي و ۸ درصد نبود سرپرست و حمايت خانواده عنوان کردند.
نتيجه گيري: اطلاع از وضعيت پيگيري و آگاهي از مشکلات احتمالي در روند پيگيري اين بيماران مي تواند در برنامه ريزي هاي کلان سيستم سلامت کشور درخصوص برنامه هاي کنترل ديابت و عوارض آن راه گشا باشد. به نظر مي رسد که يک پروتکل مشخص و بومي شده جهت پيگيري هاي پزشکي در بيماران مبتلا به ديابت در کشور مورد نياز است.