مقاله ويژگي هاي کاني سازي و تعيين منشا سيالات کانه زا با استفاده از ايزوتوپ هاي اکسيژن و هيدروژن در ذخيره رگه اي چاه مسي، شمال شهربابک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در فصلنامه زمين شناسي ايران از صفحه ۷۷ تا ۸۴ منتشر شده است.
نام: ويژگي هاي کاني سازي و تعيين منشا سيالات کانه زا با استفاده از ايزوتوپ هاي اکسيژن و هيدروژن در ذخيره رگه اي چاه مسي، شمال شهربابک
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ايزوتوپ هاي اکسيژن و هيدروژن
مقاله دگرساني سريسيتي
مقاله چاه مسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسين خاني احمد
جناب آقای / سرکار خانم: رسا ايرج
جناب آقای / سرکار خانم: رمضاني محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين مطالعه ويژگي هاي کاني شناختي کانسنگ در ذخيره رگه اي چاه مسي با استفاده از مطالعات ميکروسکوپي و EPMA مورد بررسي قرار گرفته است. همچنين نسبت ايزوتوپي اکسيژن در کوارتز و نسبت هاي ايزوتوپي اکسيژن و هيدروژن در سريسيت به ترتيب براي شناخت منشا سيالات مرتبط با کاني سازي و دگرساني اندازه گيري شده است. در اين بررسي ها مشخص شد که پيريت، کالکوپيريت، اسفالريت و گالن، کانه هاي عمده تشکيل دهنده کانسنگ مي باشند، به طوري که از لحاظ توالي پاراژنتيکي، ابتدا پيريت و سپس کالکوپيريت و در مرحله نهايي اسفالريت و گالن تبلور يافته است. همچنين کاني هاي تترائدريت، انارژيت و تنانتيت نيز با استفاده از مطالعات EPMA شناخته شد و مشخص گرديد که انارژيت و تتراهدريت به ترتيب حاوي مقادير قابل توجه از طلا (۹۵۰ppm) و نقره (۱۵۲۰ppm) مي باشند. فرايندهاي دگرساني برون زاد بعدي در اين مجموعه موجب تبديل شدگي بخشي اين کاني هاي اوليه به کاني هاي ثانويه اکسيدي و کربناتي شده است. مطالعات ايزوتوپي اکسيژن انجام شده بر روي کوارتز در تعادل با کاني سازي نشان داده که آب ماگمايي، منشا سيالات کانه زا بوده است. به علاوه نسبت هاي ايزوتوپي اکسيژن و هيدروژن سريسيت در سنگ هاي ميزبان کاني سازي، نشان مي دهد که آب جوي منشا سيالات دگرساني سريسيتي مي باشد.