سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین کنفرانس ملّی تجربه های ساخت شبکه های آبیاری و زهکشی

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

سیدکمال الدین آیتی – کارشناس عمران و سرپرست پروژه های نظارتی شرکت مهندسین مشاور دزآب

چکیده:

برای احداث ایستگاه های پمپاژ کنار ساحل، استفاده از جدار حفاظت گود به علت نزدیکی زیاد به رودخانه و فرسایش محل ایستگاه، ضروری می باشد. جدارهای حفاظت گود به منظور مقابله با ریزش خاک و نفوذ آب های زیر زمینی به داخل گود، به علت عدم وجود موقعیت مناسب جهت استفاده از روش حفاری روباز، بکار برده می شود. با ساخت جدارحفاظت گود، شرایط ایمن جهت ساخت ایستگاه پمپاژ فراهم شده، و پس از ساخت ایستگاه ، با خاکبرداری و برداشتن جدار قسمت سمت رودخانه، ایستگاه به رودخانه متصل می گردد.
این سیستم حفاظتی از سه بخش عمده آب بندی، جدار اصلی و مهار بندی تشکیل شده است و طراح با مد نظر قرار دادن شرایط منطقه ای، اقتصادی، محدودیت های اجرایی، با بکاربردن ترکیبی ازانواع روش های حفاظتی اقدام به طرح جدار حفاظت گود می نماید.
روش های مرسوم حفاظت گود جهت جدار اصلی عبارتند از شمع های مجاور هم (soldiers pile) و سپرهای فلزی (sheet pile) و مهاربندی دارای دو شیوه داخلی و خارجی می باشد.
همچنین جهت محافظت گود از آب های زیر زمینی روش استفاده از شمع های آب بند، روش استفاده از تقلیل تراز آب زیر زمینی (well point) و یا در صورت امکان و محدود بودن نشت آب به داخل گود، پمپاژ موضعی از درون گود ، می توان راهکار اجرایی باشد.