مقاله يادداشت هايي بر تاريخ هرات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۷ در نامه فرهنگستان از صفحه ۱۲۹ تا ۱۴۳ منتشر شده است.
نام: يادداشت هايي بر تاريخ هرات
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نحوي اكبر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دانش تاريخ در تمدن اسلامي، هر چند تا حدي ميراث دار اقوامي است كه سرزمينشان ضميمه امپراتوري اسلامي شد، در دوران اسلامي بيشتر در پرتو كوشش هاي مسلمانان شكوفا گرديد. قرآن نقش انكارناپذيري در پيدايش اين علم در جهان اسلام داشته است. اشارات فراوان قرآن به سرگذشت اقوام كهن و نقل حوادثي كه پيامبران پيشين از سرگذرانيده بودند نوعي نگرش تاريخي را به مسلمانان القا مي كرد. سيره پيامبر اسلام و حوادثي كه پس از رحلت ايشان در ميان مسلمانان به وقوع پيوست و توسعه قلمرو اسلام و آشنايي اعراب مسلمان با اقوام ديگر كه سابقه ديرينه فرهنگي داشتند نيز در شكل گيري و رشد و شكوفايي اين دانش سهم بسزايي داشتند.
تاريخ نگاري اسلامي با تدوين سيره رسول اكرم صلي اله عليه و آله و سلم در اواخر قرن اول هجري آغاز گرديد و ديري نپاييد كه وسعت و تنوع شگفت انگيزي يافت و به صور و عناوين گوناگون چون سيره رسول، تاريخ پيامبران، صحابه، فتوحات، خلفا، عالم، وزيران، قاضيان، كاتبان، فقيهان، حافظان حديث، رجال حديث، قاريان، نحويان و لغويان، متكلمان و فرقه هاي كلامي، فلاسفه، شيعه، عابدان و صوفيان، عقلاي مجانين، راهبان، شاعران، پزشكان، واعظان و قصه گويان، اخترگويان، شريفان و بخشندگان، آوازه خوانان و خوب رويان و عاشقان، نابينايان و لالان و گوژپشتان، بخيلان، گدايان و دروغگويان، راهزنان و قماربازان درآمد؛ هر چند غالب نويسندگان اين آثار از بينش تاريخي و اجتماعي و قدرت تحليل بي بهره بودند و تاليفات آنان بيشتر به انبوهي از وقايع، كه گه گاه ناهمگون و مبالغه آميز مي نمايد، بدل شده است.