مقاله يك مطالعه موردي در زمينه طراحي و ساخت ارتز دايناميك توراكولومبار و تاثير آن بر ميزان كاهش قوس كايفوز در بيماري شوئرمن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۰ در پژوهش در علوم توانبخشي از صفحه ۱ تا ۵ منتشر شده است.
نام: يك مطالعه موردي در زمينه طراحي و ساخت ارتز دايناميك توراكولومبار و تاثير آن بر ميزان كاهش قوس كايفوز در بيماري شوئرمن
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارتز
مقاله دايناميك
مقاله توراكولومبار
مقاله اصلاح قوس
مقاله كايفوز شوئرمن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ابطحي فهيمه سادات
جناب آقای / سرکار خانم: حاجي آقايي بهنام
جناب آقای / سرکار خانم: كيهاني محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: اين مطالعه به منظور ارزيابي تاثير نوع جديدي از ارتز توراكولومبار بر روي بيماران مبتلا به كايفوز شوئرمن در دانشگاه علوم پزشكي ايران و با همكاري يك كلينيك ارتوپدي فني در اصفهان انجام گرفت. اين ارتز نوين، استفاده از يك سيستم دايناميك را نسبت به نوع متداول استاتيك، جهت ترغيب ستون فقرات تراسيك به انجام عمل Ext. ارايه مي نمايد.
مواد و روشها: جهت دستيابي به هدف تحقيق از يك ارتز پلاستيكي ستون فقرات كه داراي مفصل Hinge و بصورت دايناميك ساخته شد، جهت درمان بيماران داراي كايفوز شوئرمن با زاويه قوس ۴۵ و ۶۵ درجه به مدت دو ماه استفاده گرديد. از اطلاعات راديوگرافي به همراه اطلاعات موجود در پرسشنامه، جهت ارزيابي تاثير اين ارتز استفاده شد.
يافته ها: ميزان متوسط زاويه قوس با استفاده از ارتز دايناميك توراكولومبار، كاهش ۲۹٫۵ درصد را نشان داد كه بسيار نزديك به نتايج حاصل از درمان با ارتز ميلواكي با كاهش ۳۵٫۵ درصد بود.
بحث: نتايج اوليه نشان داد كه ارتز در جلوگيري از پيشرفت كايفوز شوئرمن موثر بوده و In orthosis correction توسط وسيله، رضايتبخش است. به علاوه مقبوليت ظاهري ارتز قابل مقايسه با ميلواكي نبوده و همين امر باعث استفاده بهتر از ارتز گرديد.