مقاله پارگي خود به خودي تاندون به دنبال هيپر پاراتيروئيدي اوليه ” گزارش دو مورد” که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۱۴۳ تا ۱۴۷ منتشر شده است.
نام: پارگي خود به خودي تاندون به دنبال هيپر پاراتيروئيدي اوليه ” گزارش دو مورد”
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تاندون پاتلا
مقاله هيپرپاراتيروئيدي اوليه
مقاله پارگي خود به خودي تاندون
مقاله تاندون سه سر بازويي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جبل عاملي محمود
جناب آقای / سرکار خانم: هادي حسينعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: پارگي خود به خودي تاندون بيماري نادري است که اغلب به دنبال يک بيماري زمينه اي يا مصرف دارو ايجاد مي شود. همراهي پارگي خود به خودي تاندون با هيپرپاراتيروئيدي اوليه به ندرت گزارش شده است.
مورد: طي يک مطالعه گزاش مورد دو پارگي خود به خودي تاندون در زمينه هيپرپاراتيروئيدي اوليه معرفي مي شود. مورد اول خانم ميانسالي است که به علت پارگي دو طرفه تاندون هاي پاتلا عمل جراحي ترميم ثانويه تاندون و تقويت تاندون براي او انجام گرفته و مورد دوم آقاي ميانسالي است که با پارگي يک طرفه تاندون عضله سه سر بازويي تحت عمل جراحي و ترميم اوليه تاندون قرار گرفته است.
نتيجه گيري: با توجه به اين که براي پارگي تاندون نيروي بسيار زيادي لازم است، در موارد پارگي خود به خودي تاندون پي گيري بيمار از نظر بيماري زمينه اي و مصرف دارو ضروري است. در صورتي که بيمار از قبل بيماري زمينه اي خاصي را نداشته باشد بررسي سطح سرمي کلسيم، فسفر، الکالن فسفاتاز و هورمون پاراتيروئيد جهت رد هيپر پاراتيروئيدي اوليه توصيه مي شود.