مقاله پارگي نوك قلب ناشي از تروماي نافذ (گزارش موردي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران از صفحه ۳۸۰ تا ۳۸۳ منتشر شده است.
نام: پارگي نوك قلب ناشي از تروماي نافذ (گزارش موردي)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تروماي نافذ نوک قلب
مقاله خونريزي شديد
مقاله تامپوناد قلبي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوريان محمد مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: سهرابي محمدباقر
جناب آقای / سرکار خانم: ذوالفقاري پونه
جناب آقای / سرکار خانم: خسروي احمد
جناب آقای / سرکار خانم: نوروزپور فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تروماي نافذ قلب يک اورژانس پزشکي بوده و نياز به مداخله فوري دارد. عوامل متعددي در بروز جراحت نافذ قلبي نقش داشته که مهم ترين آنها زخم ناشي از يک شي نوک تيز مثل چاقو و گلوله مي باشد. اين زخم ها بسته به اندازه خود علايم باليني متفاوتي ايجاد مي کنند، به طوري که در زخم هاي کوچک تامپوناد قلبي و در زخم هاي برگ خونريزي شديد و شوک هموراژيک تابلوي غالب است.
بيمار مورد بررسي آقاي ۴۵ ساله اي است که متعاقب درگيري، دچار چاقوخوردگي در دو نقطه قفسه صدري شده و با حالت ضعف و بي حالي و خونريزي شديد و اختلالات تنفسي به اورژانس آورده شده و پس از اقدامات اوليه احيا، فورا به اتاق عمل فرستاده شد. در اتاق عمل بعد از انجام توراکوتومي اورژانسي سمت چپ قفسه صدري، پارگي ناحيه نوک قلب (Apex) مشخص گرديد که با گذاشتن انگشت در محل پارگي، خونريزي کنترل شده و سپس با نخ پرولن ترميم صورت گرفت و سپس پارگي هاي پريکارد، لوب تحتاني ريه چپ و ديافراگم ترميم شد.
بيمار پس از ۴۸ ساعت تحت معاينه قلبي قرار گرفته و پس از انجام اکوکارديوگرافي و گرافي سينه، پس از ۷ روز با حال عمومي خوب از بيمارستان مرخص شد.