مقاله پاندمي آنفلوآنزا نوع H1N1) A) و درس هايي که از آن مي آموزيم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در حكيم از صفحه ۱۷۷ تا ۱۸۴ منتشر شده است.
نام: پاندمي آنفلوآنزا نوع H1N1) A) و درس هايي که از آن مي آموزيم
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جهان گيري
مقاله ايران
مقاله آنفلوآنزاي نوع H1N1) A)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهرابي توانا علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بيماري آنفلوآنزا که به صورت پاندمي در سال ۲۰۰۹ در جهان شيوع يافت، موجب گسترش بيماري در سراسر جهان و ايجاد صدمات جاني و مالي گسترده اي گرديد. هدف از اين مطالعه، بررسي پاندمي آنفلوآنزا نوع (H1N1) A در کشور از زمان آغاز تا خاتمه و مقايسه آن با برخي از داده هاي آب و هوايي و درس هاي برگرفته از آن مي باشد.
روش کار: در اين مطالعه توصيفي و گذشته نگر داده هاي مربوط به تعداد مبتلايان و تعداد مرگ و مير ناشي از بيماري آنفلوآنزا در طي دوره پاندمي از تاريخ ۸۸/۴/۲۹ لغايت ۸۸/۸/۲۷ جمع آوري و نرم افزار Excel Version 2007 آناليز گرديد. در ضمن تطبيق موارد بيماري با وضعيت آب و هواي کشور نيز مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: نتايج اين تحقيق نشان مي دهد که از تاريخ ۸۸/۴/۲۹ لغايت ۸۸/۸/۲۷، مجموعا ۳۶۷۲ مورد بيمار به آنفلوآنزاي نوع (H1N1) A مبتلا گشتند که ۱۴۰ نفر از آنها فوت نمودند. بررسي ها نشان مي دهد که سه مسافر که از خارج به کشور سفر نموده بودند سبب گسترش بيماري در کشور شدند. در ضمن در دوره پاندمي در تهران ميانگين دما ۱۵٫۶، حداقل دما -۵ و حداکثر ۴۱ درجه سانتي گراد، ميانگين رطوبت %۴۳، حداقل رطوبت %۱۵ و حداکثر  %91بوده است.
نتيجه گيري: سير ورود بيماري به کشور از سه بيمار وارده از خارج از کشور توسط وزارت بهداشت اعلام گرديد. بيماري با اتخاذ سياست هاي لازم و اقدامات گسترده انجام شده وزارت بهداشت و ديگر نهادهاي مسوول بيماري مهار گرديد. برخي از درس هاي برگرفته از اين پاندمي به صورت پيشنهاد بيان خواهد شد.