مقاله پايگاه اطلاعاتي مدلاين: بررسي و مقايسه نسخه رايگان PubMed با نسخه هاي تجاري ISI, First Search, Ebsco که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در پيك نور- علوم انساني از صفحه ۲۸ تا ۴۱ منتشر شده است.
نام: پايگاه اطلاعاتي مدلاين: بررسي و مقايسه نسخه رايگان PubMed با نسخه هاي تجاري ISI, First Search, Ebsco
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مدلاين
مقاله پايگاه اطلاعاتي
مقاله رابط کاربر
مقاله Ebsco ،PubMed ،First Sreach ،ISI

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عليجاني رحيم
جناب آقای / سرکار خانم: دهقاني ليلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده: با پيشرفت اينترنت و عرضه پايگاه هاي اطلاعاتي، توسط ناشران و کارگزاران مختلف، از طريق شبکه جهاني وب، به موازات افزايش هزينه اشتراک پايگاه هاي اطلاعاتي. کاهش بودجه کتابخانه ها، مساله انتخاب بهترين نسخه پايگاه هاي اطلاعاتي، براي هر کتابخانه اي مطرح شده است، از اين رو، در اين پژوهش، ابتدا با بررسي و مطالعه اوليه، نسخه رايگان و سه نسخه تجاري Ebsco و First Sreach وISI پايگاه اطلاعاتي مدلاين انتخاب شد و يک سياهه وارسي جامع در پنج مقوله اطلاعات کلي، خصيصه هاي جستجو، گزينه هاي نمايش، گزينه هاي ارزيابي و ويژگي هاي منحصر به فرد تدوين گرديد. سپس با استفاده از روش تحقيق کتابخانه اي، شامل مطالعه مستندات نسخه هايي مختلف مدلاين، تحقيقات انجام شده، گزينه راهنماي نسخه هاي فوق و کسب آگاهي هاي اوليه و پيدا کردن شناخت نسبتا کافي در مورد کيفيت و عملکرد رابط هر نسخه، از روش پيمايش تطبيقي استفاده و تلاش شد تا بر اساس معيارهاي سياهه وارسي، نقاط قوت و ضعف هر يک معين شود.
نتايج اين پژوهش نشان داد که نسخه هاي Ebsco و First Sreach و ISI پايگاه اطلاعاتي مدلاين، در پنج مقوله مورد بررسي، به ترتيب داراي بيشترين تعداد ويژگي ها و معيارهاي مطرح شده در اين سياهه وارسي، که سطح کاربران، ميزان و نوع نيازهاي اطلاعاتي آنان و همچنين بودجه کتابخانه نيز توجه نمود.