مقاله پيچ خوردگي امنتوم در درد حاد شكم: گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در دي ۱۳۸۸ در مجله دانشكده پزشكي از صفحه ۷۴۸ تا ۷۵۲ منتشر شده است.
نام: پيچ خوردگي امنتوم در درد حاد شكم: گزارش مورد
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پيچ خوردگي امنتوم
مقاله شكم حاد
مقاله آپانديسيت حاد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: علي بخشي عباس
جناب آقای / سرکار خانم: قادري حميد
جناب آقای / سرکار خانم: امينيان علي
جناب آقای / سرکار خانم: جهانگيري يسري
جناب آقای / سرکار خانم: ميرجعفري درياسري سيده عادله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: تشخيص قبل از جراحي در مورد شكم حاد ضروري نيست بلكه مسووليت اصلي جراحي در برخورد با شكم حاد، تعيين نياز به لاپاروتومي است. با اين حال، در مورد پريتونيت هاي لوكاليزه اي مثل آپانديسيت حاد، تابلوي باليني و معاينه فيزيكي معمولا آن قدر تشخيصي است كه جراح يكسره به سوي تشخيص نهايي هدايت مي كند. از سوي ديگر، تشخيص هاي افتراقي آپانديسيت حاد نيز بسيار فراوان و شايسته توجه هستند چرا كه يافتن آپانديس طبيعي در بيماري كه با تشخيص آپانديسيت حاد جراحي شده است، سرآغاز جستجو به دنبال ساير علل درد شكم است. در اين ميان، پيچ خوردگي امنتوم يك تشخيص نسبتا نادر است كه معمولا دور از ذهن مي ماند. با فكر كردن به اين تشخيص و توجه به تظاهر تقريبا ثابت آن (خروج مايع سروزي- خونابه اي به محض گشودن صفاق) مي توان مانع از تشخص و درمان ناصحيح شد.
معرفي بيمار: در اين مقاله پسر بچه اي ۹ ساله با شكم حاد معرفي مي شود كه با تشخيص آپانديسيت جراحي شد و در نهايت پيچ خوردگي امنتوم علت درد شكم بود.
نتيجه گيري: با آگاهي از اين تشخيص و توجه به تظاهر تقريبا ثابت آن، مي توان مانع از تشخيص و درمان ناصحيح شد.