مقاله پژوهشي در باب برهان اجماع عام و مقايسه آن با برهان فطرت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در پژوهش هاي فلسفي – كلامي از صفحه ۱۰۹ تا ۱۲۵ منتشر شده است.
نام: پژوهشي در باب برهان اجماع عام و مقايسه آن با برهان فطرت
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله برهان اجماع عام
مقاله برهان فطرت
مقاله اعتقاد پايه
مقاله فطري
مقاله تصور خدا،
مقاله اعتقاد به خدا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدرضايي محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين پژوهش بر آن است که برهان اجماع عام بر اثبات وجود خدا را با برهان فطرت مقايسه کند. ابتدا قرائت هاي مختلف برهان اجماع عام مطرح گرديده است: ۱٫ تفسيرهاي زيست شناختي که از عموميت اعتقاد به وجود خدا، فطري بودن و نيز وجود خارجي خدا ثابت مي شود. ۲٫ برهان هاي ذوحدين ضد شکاکيت که براي اثبات وجود خدا علاوه بر اعتقاد عمومي (بر وجود خدا) از عقل نيز کمک گرفته مي شود.
همچنين انتقادهاي جان لاک و ديگران بر اين تقريرها مطرح و پاسخ هاي احتمالي مدافعان برهان آورده شده است. سپس تقريرهاي مختلف برهان فطرت از ديدگاه برخي از متفکران اسلامي و تقرير پيشنهادي به صورت مختصر ذکر گرديده و در ادامه ديدگاه الوين پلانتينگا که بر آن است که اعتقاد به وجود خدا يک اعتقاد پايه است و بسيار شبيه برهان فطرت است مطرح شده است.
در پايان مقايسه اي بين برهان اجماع عام و فطرت مطرح و اثبات شده است که برهان فطرت از اتقان بيشتري برخوردار است، زيرا اشکالات جان لاک بر برهان اجماع عام، ديگر بر برهان فطرت وارد نيست.