سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: سومین همایش سیستمهای اطلاعات مکانی

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

فاطمه باقری – دانشجوی کارشناسی نقشه برداری
سیده مهدیه رازقی – دانشجوی کارشناسی نقشه برداری
الهام شرقی صدرآبادی – دانشجوی کارشناسی نقشه برداری
علیرضا پیرمرادی – کارشناس مسئول اداره کل GIS سازمان نقشه برداری کشور

چکیده:

یکی از بیماریهای واگیردار که بیشترین آمار مرگ و میر درجهان را دارا می باشد. بیماری مالاریا است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. با توجه به نتایج تحقیقات در مورد بیماری مالاریا و شرایط محیطی موثر بر آن، بدلیل این که منطقه چابهار یکی از مناطق مساعد بیماری مالاریا در کشور ما می باشد در این تحقیق منطقه چابهار مورد بررسی قرار گرفته است.
با توجه به این که تخم های پشه آنوفل ۷ تا ۲۱ روز بعد از تخم گذاری به پشه بالغ تبدیل می شوند با استفاده از فاکتورهای به روز موثر در بروز بیماری مالاریا، می توان مناطق را از نظر شیوع بیماری در هر ماه از سال پیش بینی نمود. هدف این تحقیق به دستآوردن مدلی برای پیش بینی شیوع بیماری مالاریا با استفاده از توابع تحلیلی GIS می باشد.
در این تحقیق با بررسی عوامل موثر در اپیدمی مالاریا و با توجه به فاکتورهای مورد نیاز جهت مدلسازی شیوع این بیماری ، (مانند دما، رطوبت، پوشش گیاهی و …) اقدام به جمع آوری اطلاعات گردید. سپس نقشه های فاکتور تهیه و طبقه بندی مجدد ۱ (Reclassification) روی آنها انجام گرفت. بعد از آن به روش Rating ، به هر یک از فاکتورهای وزنی داده شده و در انتها نیز با استفاده از مدل پیش بینی تهیه شده، نقشه های فاکتور به روش همپوشانی شاخص تلفیق و مناطق پر خطر پیش بینی گردید.