مقاله چارچوب COBIT ابزاري مناسب براي اندازه گيري بلوغ حاكميت فناوري اطلاعات در سازمانها (مطالعه موردي بانكهاي دولتي در ايران) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۷ در فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران از صفحه ۵۵ تا ۶۴ منتشر شده است.
نام: چارچوب COBIT ابزاري مناسب براي اندازه گيري بلوغ حاكميت فناوري اطلاعات در سازمانها (مطالعه موردي بانكهاي دولتي در ايران)
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حاكميت فناوري اطلاعات
مقاله چارچوب COBIT
مقاله بانكهاي دولتي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: غضنفري مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: فتحيان محمد
جناب آقای / سرکار خانم: رييس صفري مجتبي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه فناوري اطلاعات يك بخش مهم و استراتژيك در توسعه كسب و كار و افزايش قدرت رقابتي بانكها مي باشد و حاكميت فناوري اطلاعات بخش مهمي از حاكميت در بانكهاست. نقش كليدي فناوري اطلاعات در رشد و توسعه بانكها بر مديران ارشد، پوشيده نيست آنچه كه لازم است با دقت مورد توجه قرار گيرد همسويي استراتژيك فناوري اطلاعات و كسب و كار در بانكها ست که هدف اوليه حاكميت فناوري اطلاعات مي باشد.
نتايج تحقيق نشان داده است كه ميانگين بلوغ حاكميت فناوري اطلاعات در بانكهاي دولتي (۱،۶۰) است. ميزان بلوغ يافتگي در بكارگيري موثر فناوري اطلاعات و تطبيق استراتژي هاي كسب كار با استراتژي هاي فناوري اطلاعات در بانكهاي دولتي از شرايط مناسبي برخوردار نمي باشد. نوع حاكميت در بانكهاي دولتي به سبب غير رقابتي بودن صنعت بانكي در ايران و اعمال قوانين دستوري بر نظام بانكي باعث شده است بانكهاي دولتي به ضرورت بكارگيري تجارت الكترونيك در فضاي كسب و كار خود به عنوان يك ابزار استراتژيك توجه معطوفي نكنند.