مقاله چالش ها و چشم اندازهاي امنيت در فضاي مجازي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردين و ارديبهشت ۱۳۸۸ در توسعه انساني پليس از صفحه ۹۳ تا ۱۱۷ منتشر شده است.
نام: چالش ها و چشم اندازهاي امنيت در فضاي مجازي
این مقاله دارای ۲۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امنيت شبکه
مقاله جرايم رايانه اي
مقاله فناوري هاي امنيت اطلاعات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هاتف مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
از ابتداي زندگي بشر امنيت يکي از دغدغه هاي اصلي انسان ها بوده است، امروزه با گسترش اينترنت و فضاهاي شبکه اي در کشورمان لزوم امنيت براي فعاليت در اين فضاهاي مجازي بيش از پيش احساس مي شود. ترس و بيم از تخريب مباني اخلاقي و اجتماعي، و نداشتن امنيت رواني و فرهنگي ناشي از هجوم اطلاعات آلوده و مخرب از طريق اينترنت و فضاهاي مجازي واكنشي منطقي است، زيرا هر جامعه اي چارچوب هاي اطلاعاتي خاص خود را دارد. طبيعي است كه هر نوع اطلاعاتي كه اين حد و مرزها را بشكند، مي تواند سلامت و امنيت جامعه را به خطر اندازد. برخلاف وجود جنبه هاي مثبت شبكه  هاي جهاني، سو استفاده از اين شبكه هاي رايانه اي توسط افراد هنجارشکن، امنيت ملي را در كشورهاي مختلف با خطر روبرو ساخته است. از اين رو به كارگيري روش ها و راه کار هاي مختلف براي پيشگيري از نفوذ داده هاي مخرب و مضر و گزينش اطلاعات سالم در اين شبكه ها رو به افزايش است. خوشبختانه با وجود هياهوي بسياري كه شبكه جهاني اينترنت و فضاهاي سايبر را غيرقابل كنترل معرفي مي كند، فناوري لازم براي كنترل اين شبكه و انتخاب اطلاعات سالم روبه گسترش و تكامل است.
در اين مقاله ابتدا با عناويني چون امنيت در فضاي سايبر و جرايم رايانه اي و انواع آن آشنا مي شويم، سپس به انواع فناوري هاي اطلاعات به طور کلي پرداخته و نمونه هايي از آن را ارايه نموده، در نهايت به آسيب شناسي فضاي امنيت و اطلاعات در کشور مي پردازيم و چالش ها و راه کارهاي مقابله با اين چالش ها را مرور مي نماييم.