مقاله چگونگي بهبود کيفيت محصول با استفاده از تکنيک طراحي آزمايشها (DOE)، (مطالعه موردي بر روي آجر MgO-C در شرکت فراورده هاي نسوز پارس) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۶ در مدرس علوم انساني از صفحه ۱۶۱ تا ۱۷۹ منتشر شده است.
نام: چگونگي بهبود کيفيت محصول با استفاده از تکنيک طراحي آزمايشها (DOE)، (مطالعه موردي بر روي آجر MgO-C در شرکت فراورده هاي نسوز پارس)
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارتقاي كيفيت
مقاله طراحي آزمايشهاف طرحهاي عاملي كسري
مقاله آثار اصلي و متقابل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: متقي هايده
جناب آقای / سرکار خانم: رباني مژده

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه کيفيت محصولات توليدي کارخانجات صنعتي، به مساله اي چالش آفرين براي سهم بازار آنها در دنياي رقابتي تبديل شده است. روش طراحي آزمايشها به عنوان يکي از روشهاي بهبود کيفيتي نوين، با انجام طرحهاي آزمايشي، مهمترين عوامل موثر بر کيفيت محصول را شناسايي و سطوح بهينه آنها را تنظيم مي کند. در اين ميان، طرحهاي کسري عاملي در طراحي آزمايشها، به دليل کاهش تعداد آزمايشها، ارجحيت دارند. تاکنون در ايران از طرحهاي تاگوچي که زيرگروه طرحهاي کسري هستند، به دليل سادگي تحليلشان استفاده شده است، اگرچه اين طرحها قابليت تفکيک آثار متقابل عوامل را نداشته اند. در اين مقاله، طرحهاي کسري با درجه تفکيک بالاي آثار اصلي و متقابل، در قالب مطالعه موردي در زمينه کيفيت محصول آجر ديرگداز در شرکت فراورده هاي نسوز پارس معرفي شده اند. در اين راستا، طرح ۱-۲۵ با درجه تفکيک بالاي V، طراحي و پياده شده است. نتايج نشان دادند که تنظيم و کنترل آثار اصلي و متقابل در سطوح بهينه، امکان توليد محصول در حداقل زمان توليد و افزايش مشخصه کيفيتي محصول به ميزان ۴۱ درصد را به وجود مي آورد.
واحد هاي تحقيقات و توسعه مي توانند با اجراي طرحهاي کسري با درجه تفکيک مناسب و تجزيه و تحليل آثار اصلي و مخصوصا آثار متقابل، منجر به ارتقاي کيفيت محصولات کشور شوند.