سایتهای علمی تعداد سایتها و صفحات وب زیاد و هر روز رو به افزایش است. گروهی خود را در مهلت مقرر و به شیوه ای صحیح تنظیم نمایند جستجوی خود را از طریق بانک های اطلاعاتی مناسب انجام دهند. استفاده از بانکهای اطلاعاتی امکان استفاده از حروف کوچک و بزرگ با استفاده از بانک های اطلاعاتی مورد اشتراک کتابخانه، امکان دسترسی محققین به مقالات کوتاه مجلات و نشریات علمی تا حدی فراهم شده است. هر چند کار با بانک های اطلاعاتی بسیار آسان است، اما این بانکها منبع مناسبی برای ارائه اطلاعات تخصصی در زمینه موضوع خاصی بشمار نمی روند زیرا این بانک ها به نمایه کردن کتاب ها، مدارک و پایاننامه ها نمیپردازند و تنها تعداد معدودی از مجلات مشخص را پوشش می دهند که در این صورت هم حتی مقالات منتشر شده پیش از دهه ۱۹۷۰ این مجلات را هم نمایه نمی کنند. کتابخانه های دانشگاهی مؤسسات دیگر معمولا بانک های اطلاعاتی پیوسته بخصوصی را برای مقاصد علمی خاص خود شترک می شوند.

کاربران باید پیش از شروع جستجو در بانک اطلاعاتی مورد نظر، اقدام به طرح برنامه ای برای پژوهش خود بنمایند تا بتوانند آن را به شیوه دقیق تری انجام دهند. بنابراین محقق خود را تهیه کنند و نسبت به تنظیم چند گزاره جستجو اقدام نماید. در این شرایط محقق به کمک این کلید واژه ها قادر خواهد بود از طریق سیستم و پس از واردکردن گزاره جستجو و دادههای خود، به اطلاعات کتاب شناختی رکوردهای بازیابی شده دست یابد و در برخی موارد حتی به متن کامل مقالات هم دسترسی پیدا کند. بنابراین چگونگی تنظیم دادهها و تهیه گزاره جستجو نکته بسیار مهمی است. در واقع، سؤالات پژوهشی باید در قالب کلید واژه ها یا عباراتی که آنها را توصیف می کنند، خلاصه شوند. برای کسب مهارت در جریان کار با بانک های اطلاعاتی گوناگون ضروری است نا محققین ابتدا خلاصه ای از طرح برنامه پژوهشی خود را بنویسند و در مورد کلمات، معانی آنها و همچنین ارتباط بین آنها با دیگر کلمات تفکر و تعمق نمایند.

این امر موجب پیشرفت و کسب مهارت محققین در زمینه انجام پژوهشی می شود و کار با بانک های اطلاعاتی را تسهیل میسازد. در اغلب کشورها دانشجویان از طریق ضمیمهها و یا کاتولوگهای موجود در شبکه اینترنت مقالات مورد نیاز خود را جستجو می کنند. آنها همچنین مشخصات بسیاری از مقالات ارائه شد، در سمینارها، کتابهای چاپ شده و یا حتی زمان سمینارها را از طریق رایانه های شخصی (PC) متصل به شبکه اینترنت آگاه شده، میتوانند این اطلاعات را روی CDهایی کپی کنند. امروزه به دلیل هزینه بالای درخواست مقالات علمی از طریق مکاتبات نوشتاری و عدم اعتبار مالی کافی در کتابخانه ها، دانشجویان دسترسی به مقالات را از طریق رایانه ترجیح میدهند. سایت کتابخانه مالفورد از منابع ارزشمند جستجو در بیش از ۳۰۰۰ مجله علوم زیستی و سلامت می باشد، وب سایت مجله JAMA از مجلات آنلاین پزشکی است، از مجلات دیگر آنلاین می توان لنکات او .نام برد Science مجله عمومی www.the lanncat.com www.sciencemag.org سیستم مدلاین کتابخانه ملی پزشکی (NLM) یکی از بزرگترین سیستم های جستجو برای منابع پزشکی میباشد.