مقاله ژئوشيمي و متالوژني سنگ هاي كلسيمي – قليايي، شوشونيتي و آداكيتي درارتباط با كانسارسازي مس – موليبدن پورفيري و رگه اي در كمربند آتشفشاني نفوذي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در علوم زمين از صفحه ۱۶۱ تا ۱۷۲ منتشر شده است.
نام: ژئوشيمي و متالوژني سنگ هاي كلسيمي – قليايي، شوشونيتي و آداكيتي درارتباط با كانسارسازي مس – موليبدن پورفيري و رگه اي در كمربند آتشفشاني نفوذي
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سنگ هاي آذرين پتاسيم دار
مقاله آداكيت ها
مقاله لامپروفيرها
مقاله فلززايي
مقاله كانسارهاي مس – موليبدن پورفيري حاشيه قاره اي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عطاپور حبيبه
جناب آقای / سرکار خانم: آفتابي علي جان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سنگ هاي آذرين کمربند آتشفشاني – نفوذي دهج – ساردوئيه، استان کرمان، در سه مرحله رخ داده است. اولين مرحله شامل سنگ هاي آتشفشاني (تفريت – فنوليت، بازالت، تراکي بازالت، آندزيت، داسيت و ريوليت) ائوسن و کمپلکس هاي بحراسمان، رازک و هزار است که در ابتدا اسيدي بوده و به تدريج حد واسط و بازي مي شود. اين شرايط گوياي افزايش شيب فرورانش از کم به زياد است. پس از اين مرحله توده هاي نفوذي گرانيتوييدي اليگوميوسن (گابروديوريتي، ديوريت، کوارتز ديوريت، گرانوديوريت، کوارتزمونزونيت و گرانيت) با ماهيت كليسمي- قليايي، كليسمي – قليايي پتاسيم دار و شوشونيتي به درون سنگ هاي آتشفشاني با همين ويژگي ژئوشيميايي نفوذ مي کنند که واجد اولين مرحله کانسار سازي مس پورفيري و رگه اي سرچشمه، ميدوک و چهارگنبد است. دومين مرحله ماگمايي در نئوژن (ميوسن – پليوسن) و از نوع سنگ هاي داسيتي – ريو داسيتي، ديوريتي و کوارتزديوريتي با ماهيت كلسيمي – قليايي – آداکيتي است که حاصل فرورانش تخت بوده و با دومين مرحله کانسارسازي پورفيري و رگه اي کوه مزاحم (آبدر) همراه است. کاني زايي رگه اي نيز در سنگ هاي همبر بيروني همه کانسارها يافت مي شود که ارتباط نزديکي با کاني زايي پورفيري و ويژگي هاي زمين ساختي منطقه دارد. حضور ايگنمبريت در کمربند دهج ساردوئيه، موقعيت زمين ساختي فرورانش حاشيه قاره اي را قوي تر جلوه مي دهد. بالا بودن عناصر ناسازگار (پتاسيم، روبيديم و باريم و …) نشان مي دهد که سنگ هاي آذرين از ذوب بخشي پوسته اقيانوسي دگرگون شده و واکنش با گوه گوشته (اکلوژيت فلوگوپيت دار يا آمفيبوليت فلوگوپيت دار) در موقعيت زمين ساختي حاشيه قاره اي حاصل شده اند. سومين مرحله ماگمايي پس از برخورد حاصل شده که با حضور دايک هاي لامپروفيري (کوه گري و مزاحم) و بازالت هاي قليايي و پتاسيک در منطقه مشخص مي شود. آخرين فعاليت پسماگمايي منجر به تشکيل تراورتن هاي چشمه اي دوره چهارم شده که گسترش وسيعي در منطقه دارند.