مقاله ژئوشيمي کلاهک کربناتي نئوپروتروزوئيک سازند آهن نواري ريزو در جلال آباد زرند که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در زمين شناسي ژئوتكنيك (زمين شناسي كاربردي) از صفحه ۳۶ تا ۴۹ منتشر شده است.
نام: ژئوشيمي کلاهک کربناتي نئوپروتروزوئيک سازند آهن نواري ريزو در جلال آباد زرند
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله يخچال هاي جهاني
مقاله ايزوتوپ کربن
مقاله دياميکتيت
مقاله قطعات بيگانه
مقاله يخچالي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كيانيان مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: خاك زاد احمد
جناب آقای / سرکار خانم: رسا ايرج
جناب آقای / سرکار خانم: وثوقي عابديني منصور

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در منطقه جلال آباد زرند، کلاهک هاي کربناتي شامل دولوميت هاي متوسط تا درشت دانه زين اسبي در افق فوقاني سري ريزو است که به همراه توالي از سنگ هاي رسوبي، توربيدايت (گري وک)، ماسه سنگ، سيلتستون و ماده معدني مگنتيت – هماتيت – ژاسپر به صورت آهن نواري مشاهده مي شوند. قطعات افتاده در سنگ همبر و ماده معدني و يا واحدهاي هتروژن دياميکتيت از شاخص هاي رسوبات يخچالي، در توالي مزبور هستند که زيرکلاهک کربناتي قرار دارند.
تجزيه شيميایي کربنات ها نشان مي دهد که تغييرات ايزوتوپ کربن ۱۳ و اکسيژن ۱۸ پايين و به ترتيب دامنه متغيير ۶٫۷۹ – تا ۲٫۶۵ – در هزار و ۱۵٫۲۱ – تا ۶٫۴۸ – در هزار بر حسب پي دي بي دارند، به طوري که دامنه تغييرات وسيع ايزوتوپ اکسيژن ۱۸، آلتراسيون و تغييرات دياژنتيکي را انعکاس مي دهد. افزايش عيار متوسط آهن و منگنز و افزايش شاخص آلتراسيون (۷۲۰Fe/Sr= و ۵۲ (Mn/Sr=با کاهش ايزوتوپ کربن ۱۳ توام مي باشند. مقادير منفي کربن ۱۳ نشان دهنده تغيير شرايط آب و هوايي از عصر يخچالي به عصر گلخانه اي بوده که در رجعت و يخچال زدايي و بالا آمدن آب دريا ها رخ داده و سرانجام به ته نشست و تشکيل کلاهک کربناتي مشابه کلاهک هاي کربناتي عصر يخچال هاي جهاني منجر شده است.