مقاله ژئوپليتيک شيعه در لبنان قبل و بعد از جنگ ۳۳ روزه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در شيعه شناسي از صفحه ۷ تا ۳۴ منتشر شده است.
نام: ژئوپليتيک شيعه در لبنان قبل و بعد از جنگ ۳۳ روزه
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ژئوپليتيک شيعه
مقاله لبنان
مقاله جنگ ۳۳ روزه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تلاشان حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين نوشتار به تغييرات ژئوپليتيکي شيعه در لبنان قبل و بعد از جنگ ۳۳ روزه پرداخته شده است. سوال اصلي اين است که جنگ ۳۳ روزه براي شيعيان اين کشور چه نوع تغييرات ژئوپليتيکي به همراه داشته است؟
قبل از جنگ را مي توان به سه دوره تقسيم کرد: ۱٫ دوران ضعف ژئوپليتيکي مربوط به قبل از دهه ۱۹۶۰ م؛ ۲٫ آغاز دوران باور ژئوپليتيکي که با فعاليت امام موسي صدر آغاز شد؛ ۳٫ آغاز گسترش قلمرو ژئوپليتيکي که با مقاومت غيررسمي حزب الله در مقابل متجاوزان صهيونيستي در ۱۹۸۲ آغاز شد و با اقدامات رسمي نظامي تحت عنوان مقاومت اسلامي و مشارکت فعال سياسي در انتخابات مجلس و شوراهاي شهر و روستا تداوم يافت.
تفاوت اصلي دوره بعد از جنگ، گسترش و تثبيت وزن و قلمرو ژئوپليتيکي شيعه در لبنان است؛ به طوري که تصميم سازي در لبنان بدون توجه به خواست و اراده شيعيان امکان پذير نمي باشد. در سطح بين المللي بسياري از دولت ها و ملت ها اقدامات نظامي و سياسي حزب الله را مشروع قلمداد کرده، مورد حمايت قرار داده اند؛ در همين راستا سيدحسن نصرالله به عنوان محبوب ترين چهره سياسي جهان عرب مطرح شده است.