سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: سومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

محمدهادی شریفی – دانشجوی رشته نرم افزار ، برنامه نویس ، مسئول واحد طراحی نرم افزار مدیر

چکیده:

پزشکی از راه دور یا Telemedicine یکی از آخرین تحولات در زمینه تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات است .
تحولی که می‌تواند به عنوان وسیله‌ای کارآمد در ارائه مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت به افراد ، به خصوص در مواقع بحرانی که استفاده بهینه از زمان حرف اول را می‌زند به کار رود .
انجمن تله مدیسین بریتانیا، تله مدیسین را چنین تعریف می‌کند:
ارایه خدمات درمانی در جایی که فاصله و زمان ، فاکتورمهمی محسوب می شود . توسط متخصصان حرفه ای با استفاده از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات برای تبادل اطلاعات صحیح در زمینه تشخیص ، درمان و پیشگیری بیماری ها و تحقیقات ، با بهره گیری از جدید ترین دستاوردها در زمینه خدمات درمانی در راستای تامین هر چه بیشتر سلامت افراد .
در این مقاله ابتدا به بررسی اهم کاربرد تله مدیسین در حوادث غیر مترقبه می پردازیم و سپس به صورت خلاصه تجربیات تله مدیسین در برخی از حوادث غیر مترقبه در سالهای گذشته و دستاورد تله مدیسین در این حوادث را بیان می کنیم .
در ادامه به بررسی انواع خدمات تله مدیسین شامل مشاوره از راه دور ، آموزش از راه دور، پایش از راه دور و جراحی از راه دور می پردازیم و در حوزه پایش از راه دور به بررسیرادیولوژی از راه دور، پاتولوژی از راه دور ، کاردیولوژی از راه دور و مراقبت های خانگی از راه دور می پردازیم .
در حوزه جراحی از راه دور به بررسی جراحی رباتیک پرداخته و نحوه عملکرد هر یک از قسمتها را به صورت تخصصی بررسی نموده و یک عمل جراحی پیچیده مانند جراحی قلب را به طور خلاصه توسط جراحی رباتیک توضیح می دهیم در ادامه بحث ، تفاوتهای بین روش جراحی آندوسکوپ و جراحی رباتیک بررسی گردیده و مزایا و معایب جراحی رباتیک بیان می شود .
در پایان به بررسی تجربه دیگر کشورها پرداخته و راهکارهای لازم جهت پیاده سازی تله مدیسین در ایران بیان می گردد .