سال انتشار: ۱۳۸۱

محل انتشار: هفدهمین کنفرانس بین المللی برق

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

پرویز فرجی داور – سازمان توانیر ایران
مسعود قنبرزاده – سازمان توانیر ایران
اسماعیل حسین مردی – سازمان توانیر ایران

چکیده:

بهره وری عبارتست از : کار درست انجام دادن + کار را درست انجام دادن
کار درست انجام دادن در گرو نیروی انسانی است، زیرا در آن انسان است که با فکر و هوشمندی خود، فعالیت هایش را با ارزشها و واقعیات منطبق ساخته تا بهترین نتیجه را در جهت اهداف مادی و معنوی حاصل کند . انجام دادن درست کارها نیز در گرو نیروی انسانی، زیرا این انسان است که در چارچوب برنامه های تعیین شده می بایست از کارهای لغو و بیهوده بپرهیزد و منابع را درست و بجا مصرف کند . بنابراین آنچه بهره وری را در واقع ارتقاء می دهد ماشین، روش و ابزار نیست، بلکه انسان است .
نگاهی با تأمل به چند آمار زیر نقش بهره وری نیروی انسانی را مشخص می نماید .
%۶۰ منابع انرژی در دنیا در خلیج فارس و در اختیار %۲ جمعیت دنیاست، ولی این %۲ با این همه منابع خدادادی جزو کشورهای توسعه یافته قرار ندارند .
چین + هند + ۱۸ کشور دیگر با سه میلیارد جمعیت ۱۴۵۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارند و ژاپن به تنهایی با ۱۲۵ میلیون نفر جمعیت ۲۶۶۲ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد .
از ۱۸۰ کشور جهان سه کشور آمریکا، ژاپن و آلمان با جمعیتی در حدود %۱۴ جمعیت جهان، %۵۱ تولید جهان را در اختیار دارند و ۱۷۷ کشور دیگر با جمعیتی بالغ بر %۸۶ جمعیت جهان فقط %۴۹ تولید جهان را دارا می باشند .
با توجه به موارد فوق ملاحظه می گردد که دیگر به نیروی انسانی نمی توان به عنوان یکی از عوامل تولید نگاه کرد بلکه، نیروی انسانی به عنوان تضمین کننده سایر عوامل تولید می باشد .