سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: دومین همایش علمی تحقیقی مدیریت امداد و نجات

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

محمد پذیرا – دانشجوی مهندسی بهداشت محیط
محمدجواد زارع – دانشجوی کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای

چکیده:

کشور ایران به علت وسعت، موقعیت جغرافیایی و تنوع اقلیمی جزء یکی از کشورهای بلاخیز دنیا است، از این جهت رتبه ششم را در دنیا داراست. از چهل نوع بلایای طبیعی شناخته شده، ۳۱ نوع آندر ایران اتفاق می افتد و تنها در دهه گذشته بلایای طبیعی خسارتی بالغ بر ۲۱۵۷ میلیارد ریال را به کشور واردکرده است. یکی از نیازهای اساسی در مدیریت بحران پیش بینی نیازها قبل از وقوع حوادث غیر مترقبه می باشد.
از جمله اهم نیازها احداث سکونتگاهموقت برای افراد بعد از وقوع حوادث می باشد. با توجه به این که بعد از حوادث نمی توان پیش بینی لازم را درباره مدت زمان استقرار در سکونتگاه های موقت داشت انتخاب محل دقیق برای سکونتگاه های اضطراری برای رفع مشکلات آتی که در زمان استقرار پدید می آید امری بدیهی می باشد.
هدف این مقاله، ارائه گام به گام کاربری یک روش سیستماتیک در انتخاب محل های اسکان موقت با استفاده از ماتریس های ریاضی می باشد. رایج ترین مورداستفاده ماتریسی است که ابعاد آن را معیارها و گزینه ها تشکیل می دهد. در این نوع ماتریس که به ماتریس لئوپولد مشهور است، تقابل یک اثر با یک عمل با ارزش عددی بیان خواهد شد. جلوگیری از به هدر رفتن هزینه ها، اطمینان محل انتخاب شده، بازدهی و مشکلاتی کمتر در حین استفاده از مزایای کاربردی ماتریس لئوپولد در مکان یابی محل های اسکان موقت در شرایط اضطراری می باشد.