سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: ششمین همایش کیفیت و بهره وری در صنعت برق

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

امیر سعیددشتی – مدیر دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات، برق منطقه ای تهران
امین عدالت پور – کارشناس سیستمهای اطلاعاتی برق منطقه ای تهران

چکیده:

هدف این مقاله بکارگیری مهندسی ارزش در فعالیتهای منجر به ایجاد و توسعه و فناوری اطاعات و ارتباطات در برق تهران و تبیین نقش آن در چگونگی تعریف، اجراء و پیاده سازی پروژه ICT شرکت می باشد. اجرای سیستمهای اطلاعاتی بلحاظ ابعاد مختلف فرهنگی – اجتماعی، نیروی انسانی، اقتصادی – مالی و تکنولوژیکی به مراتب مشکل تر از انجام سایر پروژه های سازمان بوده و مدیریت و دانش خاص خود را می طلبد.
در این پروژه ها ، اجرای فاز اول پروژه یعنی شناخت، طراحی و ساخت سیستممعمولا ساده تر از انجام سایر بخشهای پروژه می باشد. موضوعاتی همچون آموزش و پیاده سازی سیستم به جهت آنکه درتعامل با نیروی انسانی و خصلتهای درون سازمانی هستند. معمولا در سایه فضاسازی و ایجاد بسترهای فرهنگی – آموزشی در سایر سازمان قابل اجرا می باشند.
تشکیل کمیته مهندسی ارزش می تواند ضمن فضاسازی و آماده سازی سازمان در پذیرش قدم به قدم توسعه سیستم های نرم افزاری، سبب انجام منطقی و مناسب پروژه در چارچوب طرح کلان اطلاعاتی و ارتباطاتی سازمان شود. در این مقاله سعی شده است ضمن تبیین نقش مهندسی ارزش در سازمان به نمونه ای از بکارگیری مهندسی ارزش در امرپیاده سازی سیستم اتوماسیون اداری شرکت سهامی برق منطقهای تهران، اشاره گردد.