سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: هفتمین کنفرانس بین المللی مدیران کیفیت

تعداد صفحات: ۲۱

نویسنده(ها):

داود شیشه بری – دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان
محمدصالح اولیاء – دانشیار دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه یزد

چکیده:

امروزه ارتقاء مستمر کیفیت به یک مسئله مهم وحیاتی برای رقابت در بازارهای داخلی وجهانی تبدیل شده است . شرکت ها ی قطعه سازی نیز از این موضوع مستثنی نبوده و بلکه بخاطر ارتباط با صنایع بزرگ تولیدی نظیر شرکتهای خودروسازی و شرکتهای تولیدی ماشین آلات صنعتی ناچار به رعایت استانداردهای بالا می باشند .
مجتمع صنعتی غدیر یزد یکی از تولید کنندگان و صادرکنندگان انواع قطعات ماشین آلات صنعتی بخصوص ماشین آلات نساجی می باشد . با توجه به اهمیت کیفیت قطعات تولیدی این شرکت بخصوص با توجه به جنبه های صادراتی آنها ، تصمیم برآن شد تا روشهای ارتقاء کیفیت بر روی یکی از قطعات تولیدی صادراتی مجتمع صنعتی غدیر به عنوان Case study مورد بررسی قرار گرفته وسپس این روشها در قالب سیستم تضمین کیفیت نهادینه شده وبعد از آن، این سیستم بر روی قطعات تولیدی دیگر این مجتمع تعمیم یابد .
در ابتدای مقاله مفهوم تضمین کیفیت و نتایج به کارگیری آن توضیح داده شده است، بعد از آن، مجتمع صنعتی غدیر به طور مختصر معرفی شده و در ادامه مشخصات قطعه مورد بررسی ( موسوم به قطعه شیرفلکه ای ) و روش تولید آن در این مجتمع بیان شده است . برای پیاده سازی سیستم تضمین کیفیت، در قدم اول خسارات سالیانه ای که عدم تضمین کیفیت فرآیند تولید این قطعه به شرکت وارد می سازد مشخص شده تا ضرورت و اهمیت پ یاده سازی سیستم تضمین کیفیت برای مدیریت مشخص شود . سپس با استفاده از روشFMEA مهمترین و اساسی ترین علت ایجاد ضایعات این قطعه که ناهمگون بودن ( سختی و نرمی ) جنسقطعات ریخته گری شده بود مشخص شد و سپس بااستفاده از روش حل مسئله ، از بین سه روش پیشنهادی، بهترین روش برای رفع مشکل ناهمگون بودن ( سختی و نرمی ) جنس قطعات انتخاب شد . روش انتخابی، استفاده از کوره عملیات حرارتی جهت رفع این مشکل بود .