مقاله کاربرد کامپوزيت تقويت شده با فيبر (FRC) جهت رويش با اعمال نيرو (Forced eruption): گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در مجله دانشكده دندان پزشكي اصفهان از صفحه ۵۳ تا ۶۰ منتشر شده است.
نام: کاربرد کامپوزيت تقويت شده با فيبر (FRC) جهت رويش با اعمال نيرو (Forced eruption): گزارش مورد
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رويش با اعمال نيرو
مقاله رزين کامپوزيتي
مقاله سيم ارتودنسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عشاق مرتضي
جناب آقای / سرکار خانم: صادقي احمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: شرف الدين فرحناز
جناب آقای / سرکار خانم: علوي علي اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: عميد رضا
جناب آقای / سرکار خانم: درفشي رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: دندان هايي که دچار تروما شده اند يا در يک سوم سرويکالي ريشه داراي ضايعاتي بوده، نياز به روکش داشته باشند از لحاظ درمان مشکلات متعددي را ايجاد مي کنند. در اين موارد، رويش با اعمال نيرو (Forced eruption) اين امکان را فراهم مي سازد که لبه هاي روکش بر روي ساختمان سالم دندان قرار گيرد. جهت انجام رويش با اعمال نيرو دو روش پيشنهاد مي شود: يکي توسط براکت هاي ارتودنسي و ديگري بدون نياز به براکت هاي ارتودنسي، که هر دو داراي محدوديت هايي مي باشند. هدف از ارايه اين مقاله، معرفي يک مجموعه طراحي شده جديد جهت رويش با اعمال نيرو بود که بدون نياز به براکت ها و توسط کامپوزيت تقويت شده با فيبر انجام مي شود.
معرفي مورد: خانمي ۲۵ ساله با شکستگي سانترال بالا سمت راست جهت انجام رويش با اعمال نيرو به دانشکده دندان پزشکي شيراز مراجعه کرد. بعد از درمان هاي اندودنتيک و سمان کردن يک قلاب فلزي در داخل ريشه، يک مجموعه توسط سيم ارتودنسي و کامپوزيت تقويت شده با فيبر طراحي شد. اين مجموعه به دندان هاي مجاور باند گرديد و جهت تامين زيبايي در حين دوره درمان، يک تاج کامپوزيتي بر روي اين مجموعه قرار گرفت. توسط اعمال نيروي الاستيک از اين مجموعه به قلاب داخل ريشه، رويش سريع در ۲۹ روز به شکل موفقيت آميزي انجام شد و پس از درمان هاي پريودنتال و پروتز، پس از ۱۴ هفته دوره ترميم، درمان به اتمام رسيد. اين مجموعه طراحي شده ضمن عدم نياز به براکت هاي ارتودنسي، مجموعه اي ساده و موفق با زيبايي قابل قبول در حين درمان مي باشد.