سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین همایش تخصصی مهندسی محیط زیست

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

علی اصغر مرجانی –

چکیده:

کشور ما به دلیل شرایط اقلیمی مناسب ، استعداد فراوانی برای تولید فرآورده های کشاورزی از جمله انواع میوه و سبزیجات دارد ، اما متاسفانه به دلیل عدم استفاده از روش های صحیح در جمع آوری ، جدا سازی و درجه بندی ، بسته بندی و حمل و نقل ، بخش قابل توجهی از محصولات تولید شده به صورت ضایعات فاسد شده از بین می رود و در نهایت با تبدیل به زباله ، علاوه بر اتلاف سرمایه های ملی موجب آلودگی محیط زیست هم می شود. بر اساس برآوردهای تقریبی مقدار کل زباله های جمع آوری شده از سطح میادین و بازارهای میوه و تره بار سطح شهر تهران بیش از ۱۵۰ تن در روز است و همچنین روزانه ۷۵ تن از این گونه زباله ها از میدان مرکزی میوه و تره بار به مرکز دفن زباله حمل می شود.
در این مقاله سعی بر آن استضمن بازدید از یک میدان میوه و تره بار – مطالعه موردی ، میدان میوه و تره بار مرکزی شهر تهران -به ارائه یک برنامه جداسازی در مبدا وکاهش زباله تولیدی پرداخته شود.در حقیقت در این گزارش به بررسی طرح مدیریت مواد زائد جامد در میدان میوه و تره بار پرداختهمی شود. روش کار بدین شکل است که ابتدا وضعیت موجود در میدان میوه و تره بار را بررسی کردهو میزان و نوع زائدات بوجود آمده در میدان و همچنین دلایل مختلف تولید این زباله ها ارائه خواهد شد.
در این گزارش نمونه هایی از تحقیقات و گزارشات انجام گرفته در سایر کشورها جهت مقایسه با وضعیت موجود در داخل کشور بررسی شدهو اشاره کوتاهی به راهکار های پیشنهاد شده از سوی کشور های توسعه یافته خواهد شد. کارهای انجام گرفته در این کشورها می تواند راهنمای خوبی برای بدست آوردن راهکارهای مناسب باشد. با این توضیح که ، صرف در نظر گرفتن و مقایسه باسیاست های بکار رفته در این کشورها صحیح نبوده و در کنار آن باید عوامل و فاکتورهای تاثیر گذار دیگری از جمله مسائل اقتصادی، فرهنگی و … در نظر گرفته شوند.