سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: نخستین کنگره بین المللی مدیریت ریسک

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

سیدعباس هاشمی – عضو هیات علمی گروه حسابداری دانشگاه اصفهان
قاسم موذنی – دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه اصفهان

چکیده:

وجود رقابت و حرکت به سمت رهبری و مدیریت کیفیت جامع و تلاش برای کنترل و کاهش ریسک، باعث شده تا امروزه کاهش هزینه ها به یکی از مسایل اصلی سازمان ها تبدیل شود . کاهش هزینه ها مستلزم شناخت هزینه ها، تخصیص صحیح هزینه ها و بررسی و تفکیک هزینه های ضروری از هزینه های غیر ضروری است .
مهندسی ارزش یک رویکرد اثر بخش برای بررسی فرآیند سازمانی است که منجر به شناسایی ارزش ایجاد شده در هر مرحله از تولید خواهد شد . به بین دیگر مهندسی ارزش یک روش گروهی کارکردگرا و متکی بر خلاقیت است که می تواند هزینه های یک پروژه ، سازمان یا فعالیتی را در عین حفظ یا ارتقاء کیفیت آن بطور قابل ملاحظه ای کاهش دهد .
بررسی ها صورت گرفته نشان می دهد که استفاده از این روش در بین کشورهای پیشرفته از سابقه طولانی برخوردار بوده و در کشور های در حال توسعه نیز از جایگاه مناسبی برخوردار می باشد . در ایران نیز در برخی قوانین اشاره به استفاده از مهندسی ارزش شده است که می تواند سرآغاز شروع و گسترش استفاده از این روش در کشور ما باشد .
این نوشته سعی دارد تا با معرفی و بیان قابلیت های مهندسی ارزش به بیان رابطه آن با مدیریت کیفیت جامع پرداخته و راهکارهایی را برای کنترل و کاهش ریسک سازمان ارایه نماید .