مقاله کرامت از منظر ابن سينا و ابن عربي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۸ در پژوهشنامه اديان از صفحه ۱ تا ۲۲ منتشر شده است.
نام: کرامت از منظر ابن سينا و ابن عربي
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كرامت
مقاله خوارق عادات
مقاله تصوف
مقاله ابن سينا
مقاله ابن عربي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پروين گنابادي بهرام
جناب آقای / سرکار خانم: قادري حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
از متون عرفاني اين گونه فهم مي شود که مشايخ صوفيه به رغم گفته هاي مناقب نويسان از عنوان نمودن خرق عادت و کرامت غير طبيعي و ناباورانه پرهيز مي کردند و اصولا در دوران اوليه پيدايش تصوف، قدرت خارق العاده اوليا نقش چندان مهمي در جايگاهشان نداشت. اما رفته رفته با پيدايش سلسله هاي صوفيه اين امر از اين جهت که هر يک از آنان براي اثبات حقانيت خويش از آن بهره مي گرفته اند، اهميت فوق العاده اي مي يابد و نوعي فخر فروشي با اثبات کرامات مشايخ، ميان مريدان در مي گيرد.
در اين مقاله قصد داريم به موضوع كرامت از منظر دو تن از برجسته ترين دانشمندان اسلامي- ابن سينا و ابن عربي- بنگريم. ابن سينا، در نمط دهم کتاب اشارات و تنبيهات به ذکر اسرار کرامات و خوارق عادات عرفا مي پردازد و با آوردن مثال هايي مي کوشد اين پديده را از منظر عقلاني توجيه کند. ابن عربي نيز در آثار خود از کرامات صوفيانه نمونه هاي زيادي را نقل مي کند و ضمن تقسيم بندي خوارق عادات به معجزه، کرامات و سحر و جادو وقوع کرامات را پذيرفتني و ممکن مي داند.