سال انتشار: ۱۳۸۴

محل انتشار: کنفرانس بین المللی قنات

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

محمد برشان – کارشناس گنجینه آب استان کرمان

چکیده:

استان کرمان با مساحتی معادل ۱۸۲ هزار کیلومتر مربع (حدود ۱۱% مساحت کشور) در جنوبشرقی فلات مرکزی ایران قرار گرفته است. به استناد آخرین سند موجود از تقسیمات اداری سیاسی وزارت کشور در سال ۱۳۸۰ استان کرمان متشکل از ۱۱ شهرستان، ۳۵ بخش، ۱۴۱ دهستان و ۴۹ کانون شهری می باشد.
به گواه مورخین کهن ترین قناتهای جهان در استان کرمان می باشد. در حال حاضر تعداد ۱۵۵۴ رشته قنات دایر در استان کرمان پراکنده است. شهرستان رفسنجان و سیرجان در گذشته بیشترین تعداد قناتها را داشته اند. تا چند دهه پیش شهر کرمان بوسیله قناتهای متعددی ابیاری می شد که اغلب از باغها و کوچه باغهای شهر می گذشتند و زمینهای کشاورزی اطراف شهر را آبیاری می کردند.
در این مقاله سعی شده است که علاوه بر قناتهای مهم کرمان فرهنگ قنات و مقنی نیز معرفی شود که امید است بتوان هرچند جزئی حق مطلب را ادا نمود. قنات شش مقسم جوپار ازجمله قناتهای قدیمی کرمان است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. قناتهای ماهان هنوز از پس قرنها تاریخ را به نظارهنشسته اند . قناتهای شهر کرمان که فقط نامی از آنها باقی مانده است. مقیانی که آخرین روزهای عمر را سپری می کنند و فرهنگ تقسیم آب که می رود تا منسوخ شود.
کرمان گواه تاریخ است و قناتها سلسله جنبان سلسله تاریخ بشر و آخرین سخن اینکه:
آب دریا اگر نتوان کشیدپس به قدر تشنگی باید چشید